Už jste slyšeli o průhledném dřevu? Dokáže dodat domu zcela jiný rozměr
Různé varianty průhledného dřeva vyvinuli pomocí rozličných metod vědci ze švédského Královského technologického ústavu KTH a také vědci z americké Marylandské univerzity.
Zkušenosti z kosmického průmyslu
Za švédským vynálezem stojí vědecký pracovník Lars Berglund, který dříve pracoval v kosmickém průmyslu. Jeho průhledný dřevěný kompozit je materiál založený na klasické dřevní hmotě, která je speciálními chemickými procesy zbavena barviva - ligninu. Lignin je následně pro zachování fyzikálních vlastností dřeva nahrazen speciálním polymerem.
Maximální transparentnost, které se Berglundovi při výzkumu průhledného dřeva povedlo dosáhnout, se pohybuje okolo 85 % při tloušťce desky 1 milimetr. U desek větší tloušťky pak průhledost přirozeně klesá.
Dřevo s 90% prostupností světla
To vědci z Marylandské univerzity pod vedením dr. Liangbinga Hu dotáhli vynález ještě dál. Vytvořili dva typy velmi průhledných a opticky rozdílných kompozitů na bázi lipového dřeva. Toto průhledné dřevo propouští až 90 % světla a má velmi zvláštní optické a mechanické vlastnosti.
Postupovali podobně jako jejich švédští kolegové - zbavili blok dřeva barviv a nadbytečných chemických látek. Výsledkem byl materiál pevnější a více tepelně izolující než sklo a zároveň více rozložitelný biologickou cestou než plastické hmoty.
Ekologický aspekt
Kromě toho, že průhledné dřevo může být velmi zajímavým a neotřelým architektonickým pvkem domu, má vynález švédských i amerických vědců ještě jedno pozitivum. Transparentní materiály, které se dnes ve stavebnictví nejčastěji používají, tedy plasty a sklo, mají kvůli špatné odbouratelnosti obecně negativní dopad na životní prostředí. To průhledné dřevo je v tomto ohledu podstatně šetrnější k přírodě. O stavbách z neobvyklých materiálů jsme psali zde.