Nepleťte si záchod s odpadkovým košem! Vykrmujete tím nejen potkany

 Technika 
15. dubna 2017 06:37 / Marie Popelková
  0
📷
3 fotografie v galerii
Záchod by měl sloužit výhradně svému účelu. Nevyhazujete do něj zbytky potravin, vatové tyčinky, vlhčené ubrousky, oleje z vaření ani léky. Můžete tím způsobit pohromu! Shutterstock
Záchod by měl lidem sloužit jen k tomu, k čemu byl vyroben. Rozhodně byste si ho neměli plést s odpadkovým košem a vylívat do něj třeba zbytky potravin. Aniž si to totiž možná uvědomujete, právě spláchnutím jídla si pod svým domem pěkně vykrmujete potkany a další hlodavce!

Kanalizace je určena výhradně k odvádění odpadních vod – tj. vody mírně znečištěné během běžné denní hygieny, užívání toalety, úklidu, praní, mytí nádobí. Do kanalizace nepatří biologický odpad – zbytky jídel, odpad z kuchyňských drtičů, tuky – fritovací oleje, motorové oleje, veškeré hygienické potřeby, chemikálie a další nebezpečné látky a ani léky.

Záchodová mísa není odpadkový koš

Tím, že něco vyhodíte nebo vylijete do  záchodu nebo dřezu, tím problém s odpadem nezmizí, ale začíná!

Do kanalizace nepatří zbytky potravin, kterými přispíváte k blahodárnému životu potkanů, a to ani po jejich rozmělnění v kuchyňských drtičích odpadů. Drtiče způsobují zanášení kanalizace usazenými pevnými látkami, na které se váží zejména tuky, což může mít za následek snížení průtočnosti kanalizačních přípojek až do úrovně plné neprůtočnosti. Co taková skutečnost může v nemovitosti napáchat, je snad každému zcela zřejmé. Skutečností je, že používáni drtičů domovního odpadu způsobuje vážné problémy nejen s odvedením odpadních vod kanalizační sítí, ale také při jejich čištění a následném vypouštění do toků.

Do kanalizace nepatří ani žádné hygienické potřeby, jako například dětské pleny, vlhčené ubrousky, dámské hygienické potřeby, vatové tyčinky a jiné čistící textilní materiály. V nich jsou kromě celulózového podílu také vyztužené vrstvy tvořené plastovými foliemi na bázi polyetylenu, polypropylenu a polyetylentereftalátů. Plastové části těchto potřeb ve vodě nepodléhají, na rozdíl od toaletního papíru, rozkladu a dokáží zanést, případně zcela zničit čerpadla v čerpacích stanicích odpadních vod. Následná nefunkčnost čerpací stanice může vést k nebezpečí zatopení kanalizace i suterénů napojených nemovitostí.

Provoz čistírny odpadních vod může výrazně zkomplikovat řada chemických a nebezpečných látek, z nichž některé jsou vysoce jedovaté  a výbušné, a mají výrazný negativní vliv na biologické procesy čištění odpadních vod. Jedná se o ropné látky, louhy, kyseliny, ředidla, tuky, oleje. I relativně malé množství těchto látek může zcela zlikvidovat bakterie, které v čistírnách odstraňují biologicky odbouratelné látky. Rovněž nadměrné užívání čistících, pracích a dezinfekčních prostředků přírodě rozhodně neprospívá.

Kam tedy s odpadem?

  • K likvidaci zbytků potravin a hygienických potřeb použijte popelnice.
  • Tuky z domácností, ale i motorové oleje po jejich vychlazení slijte do PET lahví a odevzdejte ve sběrném středisku, které následně zajistí jejich odbornou likvidaci.
  • Obdobně postupujte při likvidaci ředidel, kyselin, mořidel, louhů a barev - vždy odevzdejte do sběrného střediska.
  • Nespotřebované nebo prošlé léky odneste do lékáren, kde je vhodíte do nádob k tomu určeným.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve