V současném bouřkovém období se vyplatí náhradní zdroje energie

Kvůli bouřkovému počasí jsou výpadky proudu stále častější
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Technika 
22. srpna 2020 10:00 / Depositphotos
  0   0
V současném bouřkovém období nejsou výpadky elektrické energie nijak ojedinělé. Proto se rozhodně vyplatí mít doma nějaký dostupný náhradní zdroj.

Výpadek elektrického proudu neznamená jen to, že budeme doma sedět potmě. Pokud trvá dlouho, nelze si uvařit na elektrickém sporáku, nefunguje internet, jídlo v ledničkách a mrazničkách je v ohrožení, a v neposlední řadě výpadek proudu při bouřkách může naše některá domácí zařízení i nenávratně poškodit.

Pomoct mohou elektrocentrály a záložní zdroje

Tato zařízení se hodí zejména do většího provozu, tedy ideálně třeba do činžovního domu nebo velkého obytného domu. Jejich výhodou je zejména to, že dokáží při výpadku elektrické energie dodávat proud po delší časové údobí. Nevýhodou je zase fakt, že obvykle těmto zařízením trvá několik minut, než se po výpadku proudu rozběhnou.

Do obytných domů se hodí více cenově dostupné záložní zdroje energie v podobě různých agregátů. Generátory pro použití v domácnostech jsou dostupné v rozmezí výkonu od 0,6 kVA do 10–12 kVA. Nejvyšší výkon plně postačí jako záložní zdroj pro provoz trvale obydlené chalupy nebo domku. A co víc, cena těchto agregátů je opravdu velmi solidní a pohybuje se v řádu několika tisíc korun.

Naprostou špičkou mezi elektrocentrálami pro domácnosti představují takzvané invertory. To jsou tiché a výkonné elektrocentrály, které napájí i citlivé spotřebiče jako jsou počítače.

Systémy UPS zajistí náhradní energii ihned

Odborníci rovněž doporučují pro domácí použití tzv. systémy UPS, jinými slovy nepřerušitelné zdroje energie. Ty dokáží zareagovat okamžitě, jakmile dojde k výpadku elektrické energie, nebo dokonce jen k poklesu napětí v síti.

Jejich nevýhodou je ale fakt, že nedokáží dodávat energii po delší dobu. Komfortně ale vyřeší výpadky v řádu několika desítek minut, takže si například alespoň stihnete uvařit nebo ohřát potřebnou vodu.

Důvodem jejich "krátké životnosti" je fakt, že tyto systémy jsou vlastně tvořeny baterií, která se nabíjí z běžné sítě a naskočí ihned, jakmile dojde k výpadku ze sítě. Baterie ale nemá zatím takovou kapacitu, aby se uspokojila potřeba celého domu po dobu několika hodin.

Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv náhradní zdroj energie, je určitě dobré si nějaký pořídit. Zvlášť, když se nejedná o žádnou velkou investici. Dále čtěte: Solární sprcha nabídne příjemné osvěžení a ušetří vám peníze. Využijete ji i po létě.

Mirka Malá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Nejmenší známá vajíčka druhohorních dinosaurů byla velká jen jako třešeň

Tech

Riziko vypálení displeje u moderní elektroniky. Hrozí trvalé poškození více zatížených částí

Dům a zahrada

Kmín si můžete vypěstovat na zahradě. Sází se v březnu, prostor si ale musíte připravit už nyní

Zavřít reklamu