Kvůli rozbité hadici nemusíte hned kupovat nový vysavač. Některé vady lze ještě opravit

 Technika 
15. srpna 2020 16:09 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
S prasklou hadicí u vysavače toho moc nevysajete Depositphotos
Praskla vám hadice od vysavače a nevíte, co dál? Než kvůli tomu vyhodíte celý jinak funkční vysavač, zkuste hadici opravit. A vůbec nevadí, že originální náhradní díl v podobě hadice už na trhu není dostupný.

Ani hadice od vysavače nemusí vydržet věky. Někdy se stane, že únavou materiálu někde praskne. Pokud máte už starý vysavač, může se vám stát, že originální nebo alternativní náhradní díl už nebude k sehnání. Ani tak nemusíte ještě házet flintu do žita. Šance na opravu pořád existuje. A to v podobě takzvané univerzální hadice, kterou lze koupit v metráži.

Koncovka musí být v pořádku

V prvé řadě zkontrolujte, zda je v pořádku koncovka hadice. Jde o díl, který zasouváte do vysavače. Neexistuje žádný univerzální a bohužel se nedá koupit. Pokud je ale koncovka z vašeho vysavače v pořádku, pořád máte šanci, že hadici opravíte. Pokud by byla rozbitá, museli byste koupit nový vysavač, protože bez tohoto dílu hadici neopravíte. Jakmile ověříte, že je koncovka v dobrém stavu, musíte zjistit, jakým způsobem je hadice ke koncovce upevněna. Existují tři možnosti.

Západky

Pokud má koncovka po obvodu u hadice malé otvory, ve kterých jsou západky (můžou být dvě, tři i čtyři), opatrně je zatlačte - např. plochým šroubovákem - a z koncovky vysuňte zajišťovací kroužek. Zároveň s ním vysunete i hadici, na které je našroubovaná manžeta. Pozor – starý plast je křehký a může snadno prasknout – pokud se to stane, šance na opravu hadice je nulová.

Nyní jen stačí sešroubovat manžetu – pokud to nejde, použijete na univerzální hadici manžetu novou. Pak ze staré hadice sejměte zajišťovací kroužek.

Vezměte si novou univerzální hadici (pečlivě zkontrolujte její rozměry – musejí odpovídat původní hadici), navlečte na ni zajišťovací kroužek packami směrem ke konci hadice a následně našroubujte manžetu. Tu zasuňte do koncovky a vše zajistěte kroužkem, jehož packy zacvakněte do otvorů v koncovce hadice. A je vše vyřešeno.

Madlo na opačné straně se mění stejně. Pokud je madlo poškozené, můžete ho také vyměnit za nové - musíte ale koupit stejný průměr, jako má hadice a trubky.

Šroubovací typ

U starších typů vysavačů se většinou setkáte s našroubovanými hadicemi. V tomto případě stačí jen koncovku pevně chytit a hadici vyšroubovat. Pokud se vám to nepodaří, pak ji pro jistotu výrobce ještě zalepil – hadici vytrhněte, aby se vám uvolnil závit, do kterého můžete novou hadici našroubovat a případně vlepit.

Pevné spojení

Horší situace je, pokud u vašeho vysavače nejde hadice vytrhnout, protože je pevně spojena s koncovkou – není na závitu. V tomto případě vám opět nebude zbývat nic jiného, než se poohlédnout po novém vysavači.

Madlo lze nahradit

Madlo, které při vysávání držíte v ruce a spojuje se s trubkami, lze vyměnit stejně jako koncovku. Můžete použít původní (pokud je v pořádku), nebo si pořídíte nový kus. V tom případě je nutné zjistit dva údaje - rozměr hadice a rozměr trubek.

Univerzální madla se dělají pro průměr trubek 32 a 35 mm, přičemž se madlo vždy vsunuje do trubky. Pokud máte typ vysavače, kdy se trubka nasouvá do madla, máte smůlu. Alternativa se totiž v tomto případě nevyrábí. Univerzální madla jsou vyrobena pouze pro hadice s vnějším maximálním průměrem 39 mm (32 a 35 mm trubka).

Libovolná délka hadice

Univerzální hadice jsou k dostání v metráži. Stačí si vybrat stejný průměr, jako má vaše poškozená hadice. A to, zda si pořídíte jen metr dlouhou, nebo patnáctimetrovou, záleží už čistě na vás. Standardní délka originální hadice je od 1,6 do 1,8 metru. Dvoumetrová hadice vám tak zajistí dobrý komfort. O tom, které věci není radno vysávat, protože vám mohou zničit celý vysavač, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu