Nezapomeňte včas zastřihnout bylinky. Lépe přečkají zimu

 Exterier 
17. srpna 2020 08:40 / Marie Popelková
  167   0
📷
4 fotografie v galerii
V srpnu je nejvyšší čas seříznout bylinky Depositphotos
Pokud na zahradě pěstujete víceleté bylinky, měli byste v srpnu stihnout jejich poslední střih. Máte také nejvyšší čas je vytvarovat podle představy. Rostliny tak budou mít větší šanci přečkat zimu.

Pokud bylinky v srpnu správně seříznete, do podzimu ještě stihnou obrazit a rozkošatět, takže keříky budou mít daleko větší šanci, že přečkají zimu bez úhony.

O třetinu i o polovinu

V případě zdřevnaťujících keříků můžete bylinky zkrátit až o třetinu, ty opravdu bujné klidně o polovinu. Jde o rozmarýn, tymián, šalvěj, levanduli, yzop či saturejku. Odborníci jen varují před tím, abyste střihem nezasáhli do starého dřeva. To byste mohli u bylinky zastavit růst. Navíc takovéto rány by už do nástupu zimy nemusely zacelit a mráz by pak mohl rostlinu poškodit. Ostříhané větvičky nevyhazujte, můžete je využít při vaření, případně je usušit.

Nové sazeničky získáte řízkováním

Srpen je také ideální čas na to odebrat z bylin řízky. Nové sazeničky tím získáte podstatně dříve, než kdybyte se snažili vypěstovat bylinu ze semen. Přibližně 10 cm dlouhé řízky z větviček nechejte zakořenit. Proces trvá přibližně osm týdnů. Řízkováním pomocí tzv. polovyzrálých řízků (řízek odspodu dřevnatí a v horní části je ještě měkký) si můžete rozmnožit byliny, jako je myrta, rozmarýn, tymián, yzop, saturejka a podobně.

Z dolní třetiny bylinky odstraňte lístky a zapíchněte ji do lehkého substrátu v sadbovači nebo květináčku. Substrát udržujte mírně vlhký, pro zakořeňování je ideální teplota 15-25 °C. Většina řízků mrazuvzdorných rostlin může přes zimu zůstat v nevytápěném skleníku či přímo na venkovním záhonu.

Připravte bylinky na zimu

Pokud venku pěstujete víceleté bylinky, které nejsou mrazuvdorné, přesaďte je ze záhonu do květináče a ten pak dejte do světlé místnosti orientované východním či jižním směrem s teplotou 5-15 °C, ideálně na vnitřní parapet. Bylinkám dopřejte mírnou zálivku a dostatečně vlhký vzduch, pravidelně je také otáčejte, aby se za světlem nenakláněly na jednu stranu.

Odolnější druhy, jako jsou například levandule, tymián, máta, libeček, saturejka, estragon či pažitka, ponechte v záhonu – vzrostlejší keříky se v naprosté většině případů obejdou bez ochrany, u menších nebo v sezoně vysazených umístěte kolem rostlin mulčovací kůru, která ochrání kořeny před vymrznutím. V případu holomrazů je vhodné bylinky přikrýt netkanou textilií, chvojím nebo slámou. Z bylinek si můžete vyrobit i voňavý polštář, návod najdete v našem článku zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Felix Slováček po cévní mozkové příhodě září: Doktor mi nezakázal mi ani dobré jídlo, ani erotiku

Styl

Sexuální násilí má nejen psychické, ale také dlouhodobé fyzické dopady

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu