Připravte si výborná domácí leštidla na dřevěný nábytek

 Tipy a inspirace 
16. srpna 2020 13:12 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
O dřevěný nábytek je potřeba se starat Depositphotos
Dřevěný nábytek je čím dál více v kurzu. Je krásný a především vydrží. Ale to vše se bez kvalitní a pravidelné péče neobejde. Co tak jít na leštění a ošetřování nábytku domácími výrobky?

Ať už máte doma dřevěnou postel, komodu nebo stůl, ošetření dřevěných povrchů se nevyplatí zanedbávat. Denně totiž útočí na dřevo nejen prach a vlhkost, ale i mastnota, špína nebo teplotní výkyvy. Proto je nutné dbát na včasnou, pravidelnou a správnou péči o něj. Běžně prodávané výrobky však obsahují různé oleje, rozpouštědla a příměsi, které se vypařují, a tím zatěžují vzduch v místnosti. Přitom mnohdy stačí sáhnout do pokladnice osvědčených rad našich babiček. 

Včelí vosk na tmavé kusy

Včelí vosk je úžasný přírodní produkt, který má široké uplatnění. A o nábytku to platí obzvlášť. Vyrobte si z něj skvělé leštidlo, které se vám bude hodit především při ošetřování nábytku z tmavého dřeva. Ve vodní lázni zahřejte 2 g včelího vosku, 1 lžičku lanolinu, 20 ml sójového oleje, a to vše smíchejte. Vše odstavte z ohně a přidejte 5 ml terpentýnu. Při manipulaci s touto látkou buďte opatrní, protože se snadno vznítí! Vše smíchejte ruční metlou a nalejte do uzavíratelné nádoby. Uchovávejte na tmavém místě. Toto leštidlo vám zůstane kvalitní minimálně půl roku.

Na skvrny lněný olej

Pokud máte doma namořený nábytek a nechtě se vám podařilo na něm udělat pár nevzhledných skvrn od skleniček, můžete jej znovu dostat do formy pomocí následující politury. Do 300 ml lněného oleje přidejte lžičku soli a pořádně promíchejte. Vzniklou směs nakapejte na vlněný hadřík a tím ošetřete požadovanou plochu. Vše ještě doleštěte čistým flanelem.

Na mahagon mýdlem

Mahagonové dřevo je skutečný skvost každého interiéru. K jeho údržbě vám postačí obyčejná mýdlová voda a měkký kartáček. Nábytek potom utřete dosucha. Fleky nebo skvrny zkuste napustit technickým lihem. Nechejte jej působit dvě až tři minuty a místa pečlivě utřete do sucha. Nakonec celou plochu ošetřete směsí, kterou si vytvoříte ze dvou lžic lněného oleje a dvou lžic červeného vína.

Na lak lněným olejem

I když bývá nábytek ošetřen lakem, neznamená to, že by nebyl choulostivý. Naopak. Zapomeňte však na agresivní prostředky v podobě tekutých písků a podobně. Běžné znečištění odstraníte mýdlovou vodou a houbou. Matná místa ošetřete nejprve lihem a následně vyleštěním lněným olejem. 

Lesk otrubami

Skvělé přírodní leštidlo vytvoříte tak, že v 1 litru vody uvaříte 50 g pšeničných otrub. Pozor, otruby mají tendenci se připalovat, proto raději hrnec pravidelně kontrolujte. Vývar sceďte a po vychladnutí použijte.

Dýhu oživí citron a olej

Dýhovaný nábytek je krásný, ale opravdu hodně náchylný na jakékoliv skvrny. Jeho pěkný vzhled můžete prodloužit speciálním olejovou politurou, kterou vyrobíte z citronové šťávy a kvalitního olivového oleje. Na 20 ml citronové šťávy vám bude stačit 200 ml oleje. Směs nalijte do uzavíratelné skleničky, dobře protřepejte a nakapejte na vatový tampon. Ten následně zabalte do lněného hadříku a krouživými pohyby jím dýhu vyleštěte. Pokud už váš dřevěný nábytek přeci jenom zšednul a nelíbí se vám, zkuste mu dát nový "kabát" pomocí přírodních mořidel. Z čeho si je připravit, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu