Nepříjemného zápachu z bot se zbavíte pomocí domácího deodorantu. Je jen ze tří surovin

Za zápach z obuvi mohou rozkládající se bakterie
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
20. srpna 2020 09:37 / Depositphotos
  3   1
Boty v létě asi nikomu zrovna nevoní. Zápachu z nich se můžete zbavit používáním různých deodorantů, a nebo vlastnoručně vyrobenou vůní. Je to jednoduché a hlavně levné.

Pot a zápach nohou, a posléze bot, je velice nepříjemný problém. Pot sám o sobě žádný zápach nemá. Ten mají na svědomí bakterie, které se kvůli němu množí po reakci s kůží. Kromě nepříjemného odéru, který mohou cítit vaši kolegové v práci, si však zaděláváte na nepříjemné plísně a ekzémy. Proto je potřeba tyto bakterie včas hubit. Nejlépe speciálním přípravkem, který si kromě bakterií dokáže poradit i se zápachem. S ním zatočí deodoranty do bot. Ale pokud žádný doma nemáte, vyrobte si vlastní.

Prevence je základ 

Abyste se vyhnuli skutečně silnému zápachu bot a možným kožním problémům, je potřeba boty pravidelně střídat. Kromě toho dbejte na nošení opravdu kvalitních ponožek, které mají antibakteriální úpravu. Mají speciální složení, které bakteriím znesnadňuje množení v tkanině. Velmi populární jsou například ponožky s obsahem koloidního stříbra nebo nanočástic stříbra, ale také bambusové ponožky. 

Když nevoní

Jakmile vám boty přestanou vonět, je potřeba zasáhnout. Nejenže je důležité zbavit se nepříjemného zápachu, ale je také podstatné, abyste zabili bakterie žijící ve vašich botách. K tomu vám poslouží obyčejný antibakteriální gel nebo sprej, který v této době má určitě každý doma. Ten si naneste na ruce a pořádně jím vytřete botu. Tu pak nechejte přes noc pořádně vyschnout. Dovnitř můžete ještě přidat voňavou vložku do bot. Vyrobíte si ji snadno doma.

Potřebujete

  • 1/2 kg sody
  • esenciální olejíčky (šalvěj, levandule, rozmarýn, citron, máta peprná, grapefruit, tea tree...)
  • sušenou nať levandule, šalvěje nebo rozmarýny
  • kávové filtry nebo starší čistou ponožku
  • provázek

Postup

Do místy nasypejte sodu, přimíchejte sušené bylinky a vše zakápněte esenciálním olejem. Jednotlivé vůně můžete zkusit mezi sebou kombinovat. Směs dobře promíchejte a naplňte jí kávové filtry nebo starší ponožku. Vše pevně svažte provázkem. Hotovou vložku dejte do bot a nechejte přes noc působit. Ráno budou vaše boty vonět svěžestí. Esenciální olej můžete použít i při výrobě vůně do sušičky prádla. Jak na to jsme psali zde.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci zjistili, co kromě genů vede k dlouhému životu

Tech

Nový dálkový letoun už je částečně hotový. Pohodlí pro cestující ale nepřinese

Dům a zahrada

Vypěstujte si asijskou superbylinu, zdroj cenných minerálů a vitaminů

Zavřít reklamu