Jak zvolit správný zdroj světla

 Interier 
14. dubna 2017 13:10 / Bronislava Silná
  0
📷
1 fotografie v galerii
Při výběru moderních žárovek nehledíme na příkon, ale na světelný tok. internet
Máme široký výběr zdrojů světla, ale není docela jasné, jak volit, abychom nepřeplatili, abychom měli svůj domov příjemně nasvětlený. Máme několik dobrých rad.

Typy žárovek

V současnosti jsou na trhu různé typy světla. Dají se stále koupit i dosluhující klasické žárovky s vláknem, které vymyslel už kdysi Edison. Na trhu jsou žárovky halogenové, které známe jinak spíš z automobilů. Můžeme koupit zářivkové trubice i kompaktní zářivky, které se šroubují do klasických závitů na žárovky. A konečně se stále víc prosazují různá LED světla v podobě žárovek či pásků.

Výběr

Pokud je to možné, měli bychom z našich úvah vyřadit zářivky. Důvodem je jejich náplň, která obsahuje jedovatou rtuť. Pro určité použití nám stále zůstávají jako vhodné klasické žárovky. Zejména tam, kde se jedná o menší světla, která jsou zapnutá jen po omezenou dobu. Dobrým příkladem je například osvětlení v troubě. Klasická žárovka, která je už z principu připravena na vysokou provozní teplotu, zvládá tento úkol výborně. Do svítidel v domácnosti bychom měli vybírat LED zdroje světla. Mají malou spotřebu a dobrou výdrž.

Na co dát pozor

I když se rozhodneme pro LED světla, není ještě vyhráno. Na trhu se mohou objevit nejrůznější výrobky, které se nás snaží oslovit nízkou cenou. Bohužel mají také nízkou kvalitu. Další problém může být v odstínu bílé. Studená bílá je totiž poměrně nepříjemné světlo, které se dobře hodí k osvětlení sklepa, ale těžko si ho užijete doma. Do hlavních svítidel pořizujte vždy teplý odstín. Také se musíte rozhodnout, zda budete mít světlo stmívatelné, případně jestli chcete, aby se dala měnit barva vašeho světla kompletně. I takové LED žárovky existují. Některé se dají dokonce na dálku ovládat a existují i další vychytávky.

Jak silnou žárovku vybrat

Dokud se prodávaly jen klasické žárovky, měli jsme zhruba představu, jak svítí 100 W, jak 40 W. Dnes u LED žárovek může existovat nejistota. Pokud jde o příkon, můžeme velmi zhruba počítat asi s desetinou. Místo 100 W bychom měli dát 10 W. Jenže ve hře je ještě světelný tok, který bývá na zdroji světla uveden a je mnohem důležitějším parametrem. Tam zjistíte, že při stejném příkonu mají světla různých výrobců jiný světelný tok. Existují totiž různé technologie výroby. Starší je náročnější na spotřebu, ale méně svítí. Pro srovnání můžete použít následující tabulku, která nás informuje o světelném toku (v lumenech) klasických žárovek:

15 W                     90 lm

25W                      200 lm

40 W                     400 lm

60 W                     700 lm

75 W                     900 lm

100 W                  1300 lm

Vybírejte proto podle hodnoty světelného toku. Pak budete spokojeni.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...