Pěstujte pažitku. Udělá parádu v zahradě i v kuchyni

Pažitka dokáže ozdobit nejeden záhon
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Exterier 
29. května 2019 10:04 / Depositphotos
  3   0
Krásný okolík růžových nebo nafialovělých kvítků, který se objevuje druhým rokem po výsevu, pasuje obyčejnou rostlinku do stavu okrasného. Přesně taková je pažitka. Uděláte s ní nejenom velkou parádu, ale zároveň tím získáte velmi užitečnou bylinku.

Pažitka se právem řadí k nejkrásnějším zahradním bylinkám. Její fialové květy jsou skutečně půvabné a neujdou snad oku žádného kolemjdoucího. Pěstovat ji může opravdu každý, i ten, kdo nemá pozemek či pěstitelské zkušenosti. A jíst ji můžete celou, i s květy.

Kvetoucí okrasa

Bylinku si snadno můžete vypěstovat ze semínek. Pažitce se daří jak v trsech, tak v jednotlivých řádkách. Takže až vám vyroste velký a silný trs pažitky, můžete jeho část vykopat rýčem a ještě rozdělit. Opatrně oddělené trsy se pak snadno ujmou v dalších částech vaší zahrádky. Mnozí zahrádkáři si pažitku vysévají také jako okrasný lem záhonů nebo kolem kmenů ovocných stromů.

Vydrží roky

Pažitka je trvalka. Pokud vám bez problémů zakoření, vydrží vám i několik let. Na jaře můžete část pažitky nechat vykvést, květy po odkvětu ostříhat, aby se nevysemenila. Poté už s ní zacházejte jako s kořenící zeleninou, nebo nechejte volně růst. S blížícím se podzimem rostlina žloutne, vadne až úplně zatáhne. S probouzejícím se jarem se koloběh růstu znovu obnoví. 

Jedlá i s květy

Velkou výhodou pažitky je, že netrpí prakticky na žádné choroby, jako tomu někdy bývá u česneku nebo cibule. Na zdravé lístky pažitky plné vitaminů a minerálů se můžete těšit od jara až do podzimu. Ty suché a povadlé lístky pravidelně odstraňujte. Fialové květy pažitky navíc s přicházejícím létem začnou lákat opylovače. Květy si můžete dekorovat svůj interiér. A kromě okrasy je rovněž můžete využít i v kuchyni. Vizuálně i chuťově skvěle zpestří polévky, zeleninové saláty, kanapky či chlebíčky stejně jako i jiné bylinky, které se mohou stát i součástí vašeho trávníku. Jak na jedlý trávník, jsme psali zde.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

To, co je na Zemi do jisté míry obtížné, na jiných planetách půjde. Vědci budou předpovídat počasí ve...

Tech

Levný počítač nemusí znamenat pomalý. Jak dobře vybrat a neplatit přitom zbytečně

Dům a zahrada

Zajímavé tipy, jak díky starému svetru zútulnit domácnost. Budou skoro zadarmo

Zavřít reklamu