Jak rozeznat kvalitní pravou kůži od laciné napodobeniny: Pozor na největší záludnosti

 Interier 
21. května 2019 11:57 / Marie Popelková
  1   0
📷
4 fotografie v galerii
Pravá kůže bývá nedokonalá Depositphotos
Pravá kůže je kvalitní materiál, ze kterého se vyrábějí módní či bytové doplňky i třeba celé sedací soupravy. Pravá kůže se může objevit na židli, ale i taburetu nebo dekoračním polštáři. Jenže rozeznat kvalitní kůži od laciné napodobeniny může být docela oříšek.

O výrobky z pravé kůže mají Češi čím dál větší zájem. Jenže laik v obchodě jen horko těžko rozliší, zda jde o pravou kůži nebo jen levnou imitaci.

Člověk neznalý věci by řekl, že pravá kůže bude výrazně dražší než imitace, orientoval by se tak při nákupu podle ceny. Opak je ale pravdou. Laciné imitace mohou být mnohdy výrazně dražší než kvalitní kůže. Výrobci imitací kůže dovedli svou práci k dokonalosti a jejich výrobky se na první pohled od pravé kůže takřka neliší. Svou práci chtějí také pořádně zaplatit. Není tak výjimkou, že například výrobek z laciného materiálu je ve výsledku dražší než ten, která je skutečně vyrobený z pravé kůže.

Takřka nemožný úkol

Poznat na první pohled rozdíl mezi imitací a pravou kůží je téměř nemožné, tvrdí odborníci. U většiny běžných materiálů je problém v tom, že vrchní vrstva je barva a více či méně těžký polyuretanový zástřik. Čistě přírodní kůži, takzvanou "full grain", v běžném obchodě zákazníci skoro nenajdou, je totiž velmi drahá. Výrobci ale dnes používají nejrůznější technologie, aby efekt lícové kůže imitovali. Často velmi úspěšně, rozdíl se pozná až po několika letech, kdy se svrchní vrstva začne odlupovat, z výrobku začnou lézt nejrůznější celulózové výztuhy a materiál popraská.

Nedokonalost může být známkou kvality

Kůže není dokonalá a právě na to by měl zákazník při nákupu myslet. Na pohled pro laika poznat kůži a její kvalitu je velmi těžké. Obecně ale platí, že materiály, které vypadají jako plast, mají většinou polyuretanový zástřik. Pravá kůže se zpravidla pozná tak, že není dokonalá, má vrásky, pihy a někdy i vrypy. To, že je výrobek označen štítkem "pravá kůže", ještě nic neznamená. Výrobci používají toto označení často i na výrobky z podřadných usní.

Eko kůže není kůže

V posledních letech se na trhu objevuje eko kůže, s pravou kůží nemá ale nic společného. Jedná se o umělý materiál, který je vyroben ekologickou cestou. Skládá se ze dvou vrstev - horní ze stoprocentního polyuretanu a jako podklad slouží stoprocentní bavlněný úplet. Technologie jsou dnes takové, že laik na pohmat i pohled rozdíl od takzvaných tlačených vzorů nepozná.

Supervlastnosti jsou výsadou imitací

Poptávka po kožených výrobcích roste, zákazníci mají ale často větší očekávání, než je výrobek z pravé kůže schopen splnit. Většina značek dnes používá materiály, které jsou stabilní, odolné proti vodě, oděru, často vzorované – u nich si zákazník může být jist, že tyto materiály mají s pravou kůží pramálo společného. Kůže totiž stárne, a to ne každému vyhovuje. Dnes mají zákazníci často nereálná očekávání a předpokládají, že kožený výrobek lze namočit, že se neodře a zůstane navždy stejný. To pak ale není kůže, ale právě imitace.

Rozdíly v kvalitě jsou velké

I u výrobků z pravé kůže je třeba vybírat. Ne všechny jsou stejně kvalitní. Záleží i na zemi, ze které kůže pochází. Nejčastěji se používá hovězí a telecí useň. Hovězí useň je hrubší, záleží na vyčinění. Telecí useň patří k nejkvalitnějším usním vůbec - používá se na ty nejdražší výrobky, je jemná, ale velmi pevná. Materiál nejvyšší kvality pochází většinou z nejlepších koželužen v Itálii, Belgii, Francie, někdy i ze Švédska a z USA. Naopak kůže z Asie, Pákistánu nebo z Turecka mívá výrazně horší kvalitu a odpovídá tomu i cena, která je výrazně nižší. O výhodách kožených sedaček jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Památka zesnulých nebo Halloween? Jak se slaví svátek mrtvých napříč světem

Dům a zahrada

Než přijdou Dušičky, vyčistěte náhrobky. Na každý materiál platí něco jiného

Zavřít reklamu