Jaké světlo je pro vaše bydlení nejlepší? Možná budete překvapeni

Některé typy žárovek mají velmi teplé bílé světlo
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
16. května 2019 06:24 / Shutterstock
  0   0
Už delší domu se ví, že existuje více různých typů bílého světla. Jak ale vybrat do našeho obydlí ten správný? Máme velmi zajímavé informace.

Vedle různých objektivních zásad, které vycházejí z vlivu modré složky světla na naše tělo, tu je ve hře ještě i osobní preference určité barvy světla. To je dáno tím, že lidské oko vnímá rozdílně kontrast při studeném bílém světle a jinak při světle, které je zbarveno více do žluta.

Optimální řešení

Chcete-li vyřešit váš byt s co nejlepším osvětlením, měli byste instalovat osvětlení, u kterého můžete nastavit teplotu bílé barvy jednak v závislosti na denní době, ale také na osobních preferencích toho, kdo se v dané místnosti pohybuje. Typ osvětlení budete též volit podle toho, jakou činnost se chystáte dělat. Na čtení se hodí jiný typ světla než na sledování televize.

Modré světlo a spánek

Světlo, které obsahuje i velké množství modrého světla, tedy všechny studené odstíny bílé, je světlo, které brání spánku. Je proto vhodné po probuzení nebo jako osvětlení pracovních prostor. I tak ale nedoporučujeme volit příliš studené odstíny, protože nepůsobí na většinu lidí příjemně a evokují spíš osvětlení výrobní haly než domov. Rozhodně je třeba se vyhnout studeným odstínům bílé večer. Naše tělo by se tak připravilo o spánek.

Chodby

Místnosti, které nejsou přímo obývány, snesou studenější světlo. Je to i proto, že podvědomě předpokládáme, že v těchto místnostech se nechceme déle pohybovat. Studené světlo vybízí k průchodu, dobře osvětluje detaily, vybízí k prohlédnutí případných obrazů či jiných uměleckých předmětů.

Technické řešení

Mít možnost všude instalovat LED žárovky s nastavitelnou teplotou světla může být pro mnoho lidí finančně problematické. Přesto je ale možné věc vyřešit tak, že použijete svítidlo se dvěma žárovkami. Jedna bude naladěna do studených odstínů bílé a ta druhá naopak do těch teplých. Takové řešení bude stát jen zlomek ceny a bude přitom řešit váš problém. Případně zvolte základní osvětlení teplejšími odstíny a na pracovní plochy použijte světlo studenější. Další informace o žárovkách najdete třeba v článku zde.

Petr Vlach | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Antarktida byla pravděpodobně objevena ještě tisíc sto let předtím, než ji našli západní dobyvatelé

Tech

Toto je nejmenší implantovatelný čip na světě. Sloužit má především v medicíně

Dům a zahrada

Postavit ohniště není žádný problém. Musíte dodržet jen pár zásad

Zavřít reklamu