Zahradní houpačku si zamiluje celá rodina a může si ji dovolit každý

 Exterier 
09. května 2019 12:23 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Zahradní lavička se hodí do každé zahrady Depositphotos
Obliba zahradních houpaček neustále stoupá. Nabízí totiž příjemný relax ve stínu, miluje ji celá rodina a ještě je cenově dostupná. Při výběru se ale zaměřte nejen na její vzhled. Když pominete důležité technické údaje, může se vám snadno stát, že ji třeba přetížíte a místo pohody si odnesete zranění.

Houpačka doslova láká k odpočinku nebo k četbě knížky. Můžete na ní sedět i ležet, povídat si s přáteli, popíjet kávu nebo jen tak relaxovat. Houpání navíc uklidňuje. A pokud už máte houpání dost, většinou lze houpačku ukotvit v pevné poloze a v mžiku tak získáte pohodlnou lavičku. Co se týká ceny, pořídit ji můžete už od zhruba 2 500 korun.

Další výhodou houpačky je její stínění, takže v klidu na ní přečkáte i horké polední slunce, aniž byste se spálili. Navíc tento kousek zahradního nábytku je takřka bezúdržbový. Čas od času jen vyperete polstrování. Konstrukce je jinak stavěná tak, že bez problémů odolá různým povětrnostním vlivům.

Hodí se do rohu i pod stromy

Houpačka dodá každé zahradě tak trochu romantický nádech. Skvěle se bude vyjímat v rohu, pod stromy i pod pergolou, záleží to jenom na vás.

Lidé si houpačku nejčastěji instalují tak, aby měli pocitově chráněná záda. Tedy například před živý plot, keře, stromy, obvodové zdi nebo dům.

Na co si při výběru dát pozor

Základním mezníkem je nosnost, neboli váha, kterou houpačka unese. Rozdílně se budete rozhodovat v případě, že budete houpačku používat denně, a jinak, když ji budete mít pouze na zpestření vašich volných chvil. Dalším neméně důležitým faktorem je zajištění bezpečnosti, která tkví ve stabilitě, celkové konstrukci a materiálu, z kterého je houpačka vyrobena.

Opomíjet byste neměli ani její pohodlnost. Přece jen si chcete pořídit nábytek, ve kterém bude sedět rádi. Vždy se proto do houpačky posaďte, ať víte, zda vám skutečně vyhovuje. I taková zdánlivá maličkost, jako je velikost sedátka, může totiž hrát významnou roli. Zajímejte se také o to, kolik lidí se na houpačku vejde. Případů, kdy někdo houpačku přetížil a ta se pak zřítila, je více než dost. A tyto pády obvykle nekončí bez bolestivých zranění. Někdo dá přednost před zahradní houpačkou látkové síti, o tomto tématu se více dočtete zde.

Plastová, kovová, dřevěná i z ratanu

Při výběru nové houpačky budete určitě řešit i to, z jakého materiálu je vyrobena. Vybírat můžete z různých materiálů, jako je kov, dřevo nebo umělý ratan.

Kov

Zahradní houpačky s kovovou konstrukcí potěší rozumnou cenou, výbornou stabilitou a vysokou nosností. Téměř nepotřebují údržbu. Pokud by na konstrukci celé léto pršelo, vyplatí se obnovit antikorozní nátěr. Nic jiného dělat nemusíte.

Nehodí se však do každého exteriéru. Kov obecně působí hodně moderním dojmem a je těžší jej zasadit do zahrady tak, aby příliš nevyčníval, pokud však nechcete, aby to byl záměr.

Dřevo

Romantická houpačka z dřevěného masivu vás vrátí do dětských let. Přírodní materiál vyniká vysokou nosností a nezaměnitelnou vůní, kterou nic umělého nenahradí. Doporučuje se občasná impregnace a ochranný nátěr pro prodloužení životnosti.

Dřevěná houpačka jednoduše splyne s vaším exteriérem. Pořizovací cena je sice o něco vyšší, než je tomu u kovové houpačky, ale vydrží déle a je bytelnější. Dřevěné houpačky mají povětšinou i vyšší hmotnostní toleranci.

Umělý ratan

V posledních letech je hodně v módě i další materiál, a to umělý ratan. Houpačky z ratanu pěkně vypadají, dlouho vydrží a jsou velmi pohodlné. Výhodou umělého ratanu je odolnost i vůči opravdu extrémnímu počasí. Údržbu vůbec nemusíte řešit – kromě občasného setření prachu a pylu.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Meghan Markle obviněna vlastní sestrou z nezájmu o otce. Ten dostal mrtvici

Styl

Už jste poznali sílu adaptogenů? Pokud ne, je čas vyzkoušet byliny, které se v čínské medicíně...

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu