Jak chytře ochránit dům nebo byt před sluncem?

Žaluzie patří ke klasice stínění, možností je ale podstatně víc
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Technika 
08. května 2019 10:57 / Depositphotos
  0   0
Hned v úvodu si nalijme čistého vína. Stínící technika může ukousnout dost velkou část z vyčleněných peněz na rekonstrukci domu, bytu či jeho stavbu. Proto je třeba skutečně zvažovat pečlivě všechna pro a proti. Důležitá je i orientace objektu, na který chcete stínící techniku umístit.

Vybírat se dá hned z několika variant, tu svoji najde i takový jedinec, který aktuálně má spíš hlouběji do kapsy.

Kdysi stačilo zatáhnout závěs a tím se vyčerpal jediný dostupný způsob ochrany bytu před světlem a žhavými paprsky. To je už minulost. I v oblasti stínící techniky panují trendy, které se vyvíjejí a rok od roku mění. Kralují jim moderní technologie.

Klasika: Dva v jednom

V interiérovém stínění jsou stále velmi oblíbené závěsy, nyní kralují ty zvané „den a noc“. Znamená to, že se na speciální látce střídají dva vodorovné pruhy. Jeden z nich je průhledný a druhý plný (pevná látka, přes kterou neproniká světlo). Vtip jednoduchého řešení spočívá v tom, že na sobě jsou umístěny vždy dvě vrstvy látky. Vzájemným posunováním těchto vrstev vzniká dle potřeby více nebo méně průsvitná látka.

Průsvitnější varianta se využívá ve dne, méně průsvitná v noci. Jde vlastně o obyčejnou záclonu a závěs v jednom. Rolety den a noc se dají pořídit v různých barevných variantách i druzích a gramážích látek. Mohou být účelným a zároveň atraktivním doplňkem.

Stálice: Římské rolety

V posledních letech se populární staly římské rolety. Jejich obrovskou výhodou je široká škála látek, z nichž mohou být vyrobeny. Jsou i různobarevné, s potiskem, zatemňující, průhledné i průsvitné. Dají se využít i na zastínění velkých ploch jako například prosklené stěny na terasu apod. Trendy jsou i skládací látkové plisé žaluzie a japonské stěny vhodné k odstínění větších prostor nebo jako dělicí příčky v místnosti.

Screenové clony

Odborníci na stínicí techniku upozorňují na to, že vzduch a jeho teplota má na energetické chování oken budov jen okrajový vliv. Rozhodující je sluneční záření a chladivé působení oblohy. Stínicí technika a okna by se v účinné ochraně před teplotními i energetickými extrémy měla tedy vzájemně doplňovat.

Pokud se rozhodneme pro externí stínicí techniku, pořídíme si s vysokou pravděpodobností předokenní rolety a takzvané screenové clony. Ty obecně slouží k regulaci světla, teploty a hluku mezi interiérem a venkovním prostředím; stahovací venkovní rolety navíc chrání okna před vlivy počasí a opotřebením.

Užitek zaznamenáme hlavně v noci a v zimě. Proč? Roleta či screenová clona podstatně zvyšují teplotu vnitřního povrchu okenního zasklení, což zbrzdí vychladnutí interiéru. Zhruba o 30 procent se podle výrobců a dodavatelů stínící techniky sníží ztráty tepla oknem.

Lze s nimi zvládnout i léto bez klimatizace

Pokud screenové clony správně umístíme s ohledem na architekturu a vlastnosti budovy, pak se v létě obejdeme dokonce bez klimatizace i bez přehřívání. Screenová tkanina je průhledná, ale výrobci slibují, že odstíní až 95 procent sluneční energie. Je-li použita nízkoemisivní screenová tkanina, zůstane i pod náporem slunce chladná. Uvádí se, že v horkých letních dnech udržují screeny vnitřní teplotu o 3 – 7 °C nižší, než má venkovní vzduch.

Výhodou je, že stejně jako u předokenních rolet je možné plně integrovat screenovou clonu do zaomítacího boxu a ukrýt jej pod fasádu stavby. Právě tyto clony se stále častěji využívají k zastínění rodinných domů a administrativní budov, ale také zahradních pergol či altánů.

Venkovní žaluzie a rolety na dálkové ovládání

Zájem roste v posledních letech výrazně o exteriérová řešení. To jsou venkovní žaluzie a venkovní rolety vybavené dálkovým ovládáním. Zkrátka - technologie vstoupila i sem a umí zázraky.

Venkovní žaluzie a rolety mohou mít dnes čidla, která reagují na slunce a povětrnostní podmínky, dají se ovládat přes chytrý telefon, takže o nich hovoříme jako o součásti smart technologií. Pomáhají snižovat náklady na vytápění a chlazení domu, a to celkem znatelně.

Podle názoru odborníků umí venkovní žaluzie či rolety snížit teplotu v místnosti klidně až o 10 °C. V porovnání s vnitřními žaluziemi zadrží venkovní stínící technika až 93 – 94 % tepelné energie a odstíní 80 % slunečního záření. Venkovní žaluzie jsou proto až 10krát účinnější než žaluzie vnitřní. Navíc - předokenní rolety zase nabízejí výborné izolační vlastnosti i v zimě. Vytvoří totiž vzduchový polštář mezi nimi a oknem.

Trendy pomocníci

Stínicí technika není pouhý designový prvek. Rolety, žaluzie, screenové clony, závěsy – zkrátka vše, co se pod tímto pojmem skrývá, působí na domu vkusně a výrazně. Hlavní předností je však to, že brání ztrátám nebo přebytkům tepla okenních sestav a nabízí příjemnou a stabilní vnitřní teplotu. Znamená to, že má vliv na celoroční energetickou bilanci domu (ale samozřejmě i bytu).

Zvláštní kategorií je automatizovaná stínící technika. Bývá už součástí budovy, snižuje nároky na vytápění v zimě a v létě se stará o to, aby se budova nepřehřívala. Trendem budoucnosti se proto stává chytrá automatizovaná venkovní stínící technika, která se s vytápěním, větráním a osvětlením propojí do inteligentní domácnosti. Tak budou všechny prvky pracovat společně na energetických úsporách, nikoli proti sobě. Interiérové stínění se pak stane jenom estetickým doplňkem.

Inteligentní ovládání domácnosti i stínění

Automaticky ovládané venkovní žaluzie stíní dle potřeby. Podle síly slunce se jejich lamely samy naklápějí a mění svou pozici. Naopak rolety můžeme nechat zatahovat a vytahovat v závislosti na čase nebo na tom, jak vychází či zapadá sluníčko. Při bouřce se rolety samy vytáhnout nahoru, aby nebyly poškozeny. Stejně tak i v noci. Pro klid a pocit bezpečí před nezvanými hosty se rolety samy zatáhnou. To není sci-fi. To je současnost.

Pomůžou i dotační programy

Pokud uvažujete o stínící technice na dům, ale odkládáte to, protože nemáte dostatečný finanční obnos, možná byste měli vědět, že i v této oblasti mohou být výrazným hybatelem dotační programy. Dotaci lze získat z programu Nová zelená úsporám. Ochránit elektroniku před úderem blesku se vyplatí. Jakých chyb se při bouřce vyvarovat?

Terezie Zamlynová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Kanada bude letecky převážet miliony lososů, kterým zatarasil cestu rozsáhlý sesuv půdy

Tech

Proměna odvětví zákaznické podpory díky UI a chatovacím botům

Dům a zahrada

Chcete zamrazit houby? Tak pozor na častou chybu, kterou můžete ohrozit své zdraví

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu