Nevydrží vám řezané květiny dlouho čerstvé? Zkuste tyto triky

 Tipy a inspirace 
30. dubna 2019 14:20 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Květiny nestačí strčit jenom do vázy s vodou Depositphotos
Znáte to. Koupíte nebo dostanete nádhernou květinu a za dva dny ji můžete rovnou vyhodit. Občas za to může i špatná péče, kvůli níž květiny mnohem rychleji zvadnou. A proto vám poradíme, co dělat, aby zůstaly co nejdéle krásné a zářivé.

Květiny jsou ozdobou každého interiéru. A pokud k tomu budete znát pár triků, vydrží vám skutečně dlouho.

Chytrý řez

I když to říkají prakticky v každém dobrém květinářství, málokdo to udělá. Jakmile si květinu přinesete domů, měli byste ji nejprve seříznout. A to zhruba o 2 centimetry a nejlépe pod úhlem 45 stupňů. Díky tomu budou mít stonky větší plochu k tomu, aby nasály více vody a květina tak vydrží déle čerstvá. Stonky pak lehce seřezávejte každý druhý den. 

Bez listů

Další velkou chybou je, nechat ve váze s vodou máčet také listy. Ty se totiž ve vodě rozkládají, zakalují vodu, v níž se šíří bakterie, díky nimž květina brzy hyne. Takže ještě než dáte květinu do vázy, nejprve odstraňte všechny přebytečné listy. Nezapomeňte také na pravidelnou výměnu vody ve váze, a to nejlépe každý druhý den, abyste zabránili tvorbě bakterií.

Pozor na ovoce

Tušili jste, že ovoce by nemělo být vedle čerstvých květin? Je to proto, že z ovoce se uvolňuje etylen, který květiny vyloženě nesnášejí a brzy pak hynou. Stejně tak byste vázu neměli stavět na přímé slunce, do průvanu či do blízkosti ústředního topení.

Pravidelná výživa

Prakticky ke každé řezané květině dávají prodejci i sáček s výživou. Pokud se tak nestalo, zkuste to podle našich babiček. Například smíchejte 2 polévkové lžíce jablečného octa se stejným množstvím cukru a tuto směs přidejte do vázy s vodou. Velmi dobrou službu vám udělá i obyčejný aspirin, který ale místo sobě dopřejte květinám. Jednu tabletu podrťte a rozpusťte ve vodě. Doslova jako nakopnutí působí na květiny použitý sáček černého nebo zeleného čaje. Ty můžete použít ještě na celou řadu věcí v domácnosti. O těchto vychytávkách jsme psali zde.

Dětská plena

Asi vám to bude znít neuvěřitelně, ale delší životnost květinám zajistí obyčejná dětská plenka. Stačí, když gelovou výplň, která je uvnitř, necháte nabobtnat a dáte ji pak do vázy. Květiny nebudou hnít, dlouho vydrží čerstvé a v neposlední řadě udělá hmota zvláštní efekt – bude to vypadat, jako by květiny stály v ledové tříšti. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu