Lepidlo se hodí v každé domácnosti. Vyrobíte si ho snadno i sami

Domácí lepidlo vyjde na pár korun
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
27. dubna 2019 17:30 / Pinterest
  0   0
Není snad domácnost kde by se čas od času nehodilo lepidlo. Jenže občas se může stát, že lepidlo potřebujete, ale zjistíte, že vám došlo a vy zapomněli doplnit zásoby. Nezoufejte, snadno si můžete lepidlo vyrobit i sami doma. Je to snadné a levné.

Velkou výhodou doma vyrobeného lepidla je, že bude bez chemie, ze surovin, které máte běžně doma a že vás bude oproti kupovanému výrobku stát jen zlomek ceny.

Lepidlo na papír

Pokud potřebujete vyrobit lepidlo na papír, připravte si tyto ingredience: 

  • 3 lžíce mouky
  • 4 lžíce studené vody
  • šálek horké vody
  • 1 lžíci cukru

Mouku smíchejte se studenou vodou a rozmíchejte do hladka. Důležité je, aby směs neobsahovala hrudky. Šálek horké vody nalijte do hrnce, přidejte připravenou moučnou směs a míchejte do zhoustnutí. Po zhoustnutí hrnec odstavte z plotny a přimíchejte cukr.
Vzniklou hmotu nechejte vychladnout a uložte do lednice.

Existuje ale ještě jednodušší recept na lepidlo z mouky. Potřebovat budete tyto suroviny:

  • 250 ml vody
  • lžíci hladké mouky

Do rendlíku nalijte 200 ml vody a přiveďte ji k varu. V dalších 50 ml studené vody zatím rozmíchejte lžíci hladké mouky. Jakmile voda začne vařit, ztlumte teplotu a vlijte do ní mouku rozmíchanou ve studené vodě. Potom směs za mírného varu metličkou asi 5 minut míchejte. Vzniklou hmotu propasírujte přes sítko a nalijte do misky. Jakmile hmota vychladne, je lepidlo připravené k použití.

Lepidlo na plasty

Možná ale spíše než lepidlo na papír budete potřebovat lepidlo na plasty. I takové si můžete vyrobit za pár korun v domácích podmínkách. Budete potřebovat jen dvě ingredience:

  • trošku acetonu
  • několik kousků polystyrenu

Aceton nalijte do uzavíratelné skleničky, lámejte kousky polystyrenu a přidávejte za stálého míchání do acetonu tak dlouho, dokud se bude polystyren rozpouštět.

Jakmile se polystyren přestane rozpouštět, skleničku dobře uzavřete a doma připravené lepidlo k lepení plastů je na světě. O tom, že můžete v domácnosti často lepidlo použít místo vrtačky, jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Kosmonauti viděli z orbitální stanice obří modrý blesk směřující do vesmíru. Lidské oko ho však...

Tech

Technologický gigant pracuje na třech robotech, kteří budou sloužit v domácnostech

Dům a zahrada

Pěstování ze semínek. S paprikami je je třeba začít v lednu, rajčata, okurky i cukety počkají do února,...

Zavřít reklamu