Chcete, aby vám rostliny na zahradě vydržely co nejdéle? Nepodceňujte způsob výsadby

 Exterier 
16. dubna 2019 13:32 / Marie Popelková
  5   1
📷
4 fotografie v galerii
O zahradu je třeba umět pečovat Depositphotos
S příchodem jara se většina lidí vrhá do zahradničení. Mimo jiné si pořizují a vysazují nové rostliny. Poradíme, co dělat, aby vám vydržely co nejdéle.

Podle některých průzkumů bylinky, ovoce, zeleninu nebo květiny pěstuje až 70 procent Čechů, právem se tak můžeme považovat za zahrádkářskou velmoc. Jenže to ještě nezaručuje, že Češi o zahradničení vědí vše. Pokud chcete, aby vám vaše rostliny vydržely na zahradě co nejdéle, je třeba pro to něco udělat.

Načasovaná výsadba

Důležité je například správné načasování, ne všechny rostliny snesou výsadbu v průběhu celého roku.

Jarní období je nejvhodnější pro výsadbu veškerého sortimentu rostlin - trvalek, dřevin, dvouletek. Pouze u letniček a balkonovek je třeba ještě počkat na teplejší dny, vhodná doba nastává zpravidla v polovině května.

U většiny cibulovin je k výsadbě naopak vhodnější podzim.

Nákup rostlin

Před samotnou výsadbou je důležité zaměřit se také na výběr obchodu, kde zákazník rostliny nakoupí. Nejlepší je nákup rostlin u prvovýrobce - českého zahradníka. Zde je jistota otužilého materiálu, vhodného pro české podmínky a taktéž možnost konzultace s profesionálem.

Nepodceňte sázení

Aby rostlina co nejdéle vydržela, je podstatné věnovat pozornost jejímu sázení. Každá rostlina a typ sadby totiž vyžaduje specifické zacházení. Dobrá příprava půdy, usazení rostliny ve správné výšce, umáčknutí a vydatná závlaha je velice stručným základem pro to, aby se rostlině dařilo.

Náročnost pěstování

Výběr rostlin byste měli podřídit i tomu, zda jste v zahradničení nováček nebo naopak zkušený zahradník.

Například z jarně kvetoucích rostlin lze považovat dvouletky za náročné na péči. Pravidelná závlaha, ochrana před ranními mrazíky - to vše vyžaduje každodenní starost. Není tak úplně nejlepší tento typ rostlin volit, pokud nemáte žádné zkušenosti nebo pokud nemáte na zahradničení moc času. Dřeviny si naopak vesměs poradí i bez zvláštní péče. Cibuloviny taktéž na jaře nepotřebují speciální zacházení. Pokud máte na zahradě růže a nevíte, jak je nyní na jaře zastřihnout, přečtěte si náš článek zde.

Místo pro výsadbu

Než si jakoukoliv rostlinu pořídíte, zjistěte si, jaké potřeby rostlina má a porovnejte je s podmínkami vaší zahrady.

Také mějte na paměti, že ne všechny rostliny je vhodné sázet k sobě, některé se vzájemně nesnesou. Pokud člověk nepatří ke zkušenějším pěstitelům, vždy je vhodné poradit se přímo v obchodě. Prodejce by měl u každé rostliny znát její způsob růstu. Rychlost, velikost, časnost rašení, expanzivnost, konkurenceschopnost - na podkladě těchto zkušeností by měl zákazníkovi poradit správný postup výsadby.

Důležité je představit si rostlinu a její vývoj v čase dalších let. Nejčastější chybou laiků je blízká výsadba z důvodu nedočkavosti na zaplněný prostor. Následkem jsou pokřivené, proschlé rostliny, které si navzájem konkurují v životním prostoru. Dobré je také pamatovat na to, že ne všechny rostliny je možné sázet k sobě, například akát patří mezi rostliny, které potlačují růst okolních rostlin.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Felix Slováček po cévní mozkové příhodě září: Doktor mi nezakázal mi ani dobré jídlo, ani erotiku

Styl

Sexuální násilí má nejen psychické, ale také dlouhodobé fyzické dopady

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu