Rádi si doma zapalujete svíčky? Některé mohou být i zdraví škodlivé

Vonné svíčky dokáží zútulnit domov a navodit klidnou atmosféru
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Interier 
11. května 2019 08:34 / Depositphotos
  9   0
Také milujete vůni aromatických svíček? Buďte při jejich výběru opatrní. Některé svíčky mohou být dokonce škodlivější než kouření cigaret. Poradíme vám, podle čeho to poznáte.

Pohled do plápolajícího ohně uklidňuje a dokáže zahnat stres. Když zrovna nemůžeme mít krb, rádi si dopřejeme alespoň svíčku nebo celou jejich sadu. Na trhu je jich celá řada, v různých cenových relacích. Ale výše ceny není rozhodně to pravé kriterium, které by vám mělo říci, zda je svíčka skutečně kvalitní. Rozhodující jsou zcela jiné věci.

Čtěte složení

Nejdůležitější je, z čeho jsou svíčky vyrobené a z jakého materiálu je jejich knot. Vybírejte takové, jejichž hlavní složkou je sojový, palmový nebo včelí vosk. Určitě neberte takové, které jsou z parafínu. Ten se totiž získává pomocí rafinace surové ropy. Hořením takové svíčky se uvolňuje do vzduchu benzen a oxid uhličitý, což při dlouhodobém dýchání zdraví rozhodně neprospívá. Svíčky ze sójového a včelího vosku jsou naopak neškodné, navíc vydrží až o 50 % déle než klasické.

Karcinogenní esence

Další složkou je vonná esence. Bohužel, některé z nich mohou uvolňovat karcinogenní látky, třeba formaldehyd a benzen. Ideální je, pokud si svíčku vyrobíte sami doma, třeba medovou, jejíž postup na výrobu jsme psali zde. U kupovaných si dejte na ty nekvalitní opravdu pozor. Chcete-li mít jistotu, kupujte výhradně vonné svíce označené evropskou značkou kvality (Quality Mark Candles). A pokud máte doma astmatika nebo alergika, raději se vonným esencím všeho druhu vyhněte úplně. I látky přirozeného původu mohou alergizovat a dráždit.

Správné zacházení je základ

Velmi důležité také je, jak s vonnou svíčkou zacházíte. Jednak to ovlivňje délku hoření, a také její kvalitu. Ze všeho nejdůležitější je knot. Snažte se ho udržovat v délce 3 - 5 milimetrů, a to i před prvním zapálením. Nejrovnoměrněji vypálíte vonnou svíčku, aniž by se v ní udělal "tunel" tak, že necháte vždy rozpustit vosk až ke kraji sklenice. Tak se z vosku vytvoří hladina, která uvolňuje vůni nejintenzivněji, a svíčka se nespotřebuje tak rychle. Pokud se objeví kouř nebo černá houbička na konci knotu, sfoukněte plamínek, zastřihněte knot, odstraňte spálené zbytky, a teprve pak svíčku zase zapalte. Není dobré svíčku pálit déle než čtyři hodiny v kuse. 

Šárka Sokolská | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Záhadu ruského podzemního komplexu se snaží vědci rozluštit pomocí snímačů kosmických částic

Tech

V Číně jezdí nejrychlejší vlaky. Dočká se i Česko v nejbližších letech takto rychlých vlaků?

Dům a zahrada

Chcete kuchyň podrobit úpravám, ale nevíte si rady? Pomoci vám může umění Feng Shui

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu