Rádi si doma zapalujete svíčky? Některé mohou být i zdraví škodlivé

Vonné svíčky dokáží zútulnit domov a navodit klidnou atmosféru
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Interier 
11. května 2019 08:34 / Depositphotos
  9   0
Také milujete vůni aromatických svíček? Buďte při jejich výběru opatrní. Některé svíčky mohou být dokonce škodlivější než kouření cigaret. Poradíme vám, podle čeho to poznáte.

Pohled do plápolajícího ohně uklidňuje a dokáže zahnat stres. Když zrovna nemůžeme mít krb, rádi si dopřejeme alespoň svíčku nebo celou jejich sadu. Na trhu je jich celá řada, v různých cenových relacích. Ale výše ceny není rozhodně to pravé kriterium, které by vám mělo říci, zda je svíčka skutečně kvalitní. Rozhodující jsou zcela jiné věci.

Čtěte složení

Nejdůležitější je, z čeho jsou svíčky vyrobené a z jakého materiálu je jejich knot. Vybírejte takové, jejichž hlavní složkou je sojový, palmový nebo včelí vosk. Určitě neberte takové, které jsou z parafínu. Ten se totiž získává pomocí rafinace surové ropy. Hořením takové svíčky se uvolňuje do vzduchu benzen a oxid uhličitý, což při dlouhodobém dýchání zdraví rozhodně neprospívá. Svíčky ze sójového a včelího vosku jsou naopak neškodné, navíc vydrží až o 50 % déle než klasické.

Karcinogenní esence

Další složkou je vonná esence. Bohužel, některé z nich mohou uvolňovat karcinogenní látky, třeba formaldehyd a benzen. Ideální je, pokud si svíčku vyrobíte sami doma, třeba medovou, jejíž postup na výrobu jsme psali zde. U kupovaných si dejte na ty nekvalitní opravdu pozor. Chcete-li mít jistotu, kupujte výhradně vonné svíce označené evropskou značkou kvality (Quality Mark Candles). A pokud máte doma astmatika nebo alergika, raději se vonným esencím všeho druhu vyhněte úplně. I látky přirozeného původu mohou alergizovat a dráždit.

Správné zacházení je základ

Velmi důležité také je, jak s vonnou svíčkou zacházíte. Jednak to ovlivňje délku hoření, a také její kvalitu. Ze všeho nejdůležitější je knot. Snažte se ho udržovat v délce 3 - 5 milimetrů, a to i před prvním zapálením. Nejrovnoměrněji vypálíte vonnou svíčku, aniž by se v ní udělal "tunel" tak, že necháte vždy rozpustit vosk až ke kraji sklenice. Tak se z vosku vytvoří hladina, která uvolňuje vůni nejintenzivněji, a svíčka se nespotřebuje tak rychle. Pokud se objeví kouř nebo černá houbička na konci knotu, sfoukněte plamínek, zastřihněte knot, odstraňte spálené zbytky, a teprve pak svíčku zase zapalte. Není dobré svíčku pálit déle než čtyři hodiny v kuse. 

Šárka Sokolská | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

V sedmdesátých letech vědci předpověděli, že naše civilizace zkolabuje v tomto století. Podle nové studie...

Tech

Izraelská technologie má být schopná na Měsíci vyrábět kyslík

Dům a zahrada

Jak rekultivovat zahradu po přívalových deštích a záplavách

Zavřít reklamu