Ceny energií a dalších komodit rostou. Přinášíme stručný přehled inspirací, jak v domácnosti ušetřit

 Tipy a inspirace 
19. listopadu 2019 16:56 / Petr Vlach
  0
📷
4 fotografie v galerii
Moderní okno může být krásné a ještě šetří vaši peněženku Pixabay
Třebaže ceny energií a dalších komodit rostou, vy a vaše domácnost se tím nemusí nechat položit na lopatky. Přinášíme stručný přehled inspirací, jak ušetřit.

Některé z navrhovaných úspor vyžadují jen naše lidské rozhodnutí. Jiné potřebují, aby se provedla určitá úprava či investice. Rozhodně všechny navrhované úpravy vedou k úsporám, a nakonec se i nákladnější investice vrátí.

Zateplení a kvalitní okna

Máte-li možnost zateplit svůj dům či byt, neváhejte. Úspory na vytápění mohou být značné. Stejně tak starými netěsnícími okny odchází velká část tepla. Pokud použijete u oken trojsklo, budete se dobře chránit i proti slunci, protože si v létě snáze udržíte příjemnější teplotu. Při těchto úpravách starších bytů a domů nezapomeňte na zateplení stropu. Tam, kde je ve stropní konstrukci jen prázdná dutina, odchází velká část tepla pryč, a právě zafoukání dutin minerální vatou přináší velké úspory, podobně jako v případě zateplení střechy.

Nepřetápět, ale správně topit

Následující doporučení nevyžaduje žádné investice, ale vyžaduje se rozhodnout. Snížení teploty v místnosti o jeden stupeň přináší úsporu kolem 6 procent. Je jasné, že nejsme stejní a někdo má raději teplo. Na druhou stranu není přece problém si vzít i doma silnější ponožky a mikinu. A to už může být člověku příjemně i při teplotách kolem dvaceti stupňů Celsia a nepotřebujeme mít saunu s třiceti stupni Celsia.

Jiným zdrojem úspor je nastavit topení na určitou teplotu a topit stále stejně. Každý výkyv v topení znamená energii navíc. Jakmile byt či dům prochladne, budete potřebovat více energie k získání stejné tepelné pohody. Snižovat teplotu přes den, když jste v práci, nemá smysl. Pokud tomu někdo stále nevěří, doporučujeme, abyste si udělali test v období, kdy je zhruba stejné počasí. Proveďte odečty před a po pokusu a vyzkoušejte, jakou budete mít spotřebu v obou variantách. A nezapomeňte nejen na revize kotlů a komínů, ale i na drobné kontroly, které zabrání ve špatné funkci topení. Více o tom najdete zde.

Další domácí inspirace

Když to jde, zakrývejte hrnce pokličkou a využívejte tlakový hrnec. Nezakrývejte radiátory. Chladničku mějte na chladném místě, určitě by na ni nemělo svítit sluníčko. Pro ohřev vody využijte slunce. Pomocí vhodného řešení získáte až 70 procent teplé vody ze slunce. Určitě je dobré využívat rychlovarnou konvici. Na druhou stranu je plynový sporák úspornější než ten elektrický. Tam, kde to lze, využijte k sušení prádla vzduch. Pračku plňte zcela, když perete jen pár kousků, jsou zde zbytečné energetické ztráty.

Šetřete vodou

Vody je stále méně a lze jí šetřit mnoha způsoby. Místo napouštění vany doporučujeme sprchování. Kde to je možné, využijte na splachování vodu dešťovou. Dešťovou vodu používejte na zalévání zahrady i rostlin v bytě. I u sprchy lze dále šetřit, pokud zakoupíte hlavici, která má tlačítko na uzavření a spuštění proudu vody. Nenechávejte téct vodu v průběhu čištění zubů.

Témata: úspory, energie, voda, topení
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...