Bahno a prach kolem domu rychle odstraní travní koberce. Má to ale i své nevýhody
Travní koberce nejčastěji využívají majitelé novostaveb. Mají už dost prachu a bahna kolem své nemovitosti a nechtějí čekat, až se jim podaří kolem domu vypěstovat klasickým výsevem kvalitní trávník. Jenže každá mince má dvě strany a u travních koberců to platí rovněž.
Jak travní koberec vzniká
Travní koberec má jednu nespornou výhodu - je to rok a půl stará rostlina o kterou se dříve starali odborníci a byl založen v ideálních podmínkách a ošetřován pomocí profi mechanizace a dalších prostředků. Jedná se v podstatě o předem vypěstovaný trávník ve speciálních trávníkových školkách, který je strojně odříznut i s potřebným drnem a svinut. Takto srolované pásy jsou dodávány zákazníkovi a pokládány na předem připravenou půdu.
Výhody travních koberců
Všechny počáteční problémy, se kterými se člověk běžně setká při vysévání trávníků, za vás už vyřešili odborníci. Travní koberce jsou již ošetřeny proti houbovým chorobám, rzi a plevelům. Při zakládání trávníku travním kobercem prakticky vyloučíte problém s likvidací plevelů, s počátečním sekáním, s přihnojováním hnojivy apod.
V podstatě během jednoho dne máte na svém pozemku kvalitní, profesionálně zapěstovaný trávník. Travní drn je pružný a stejnoměrně hustý. Na rozdíl od setého trávníku okamžitě odstraní bahno a prach kolem nových domů, je rychlým protierozním opatřením.
Nevýhody travních koberců
Mít během jediného dne na zahradě perfektní trávník samozřejmě něco stojí. Ne každý je ochoten tak velkou částku do trávníku investovat.
Pokud se domníváte, že si kobercové pásy dovezete na pozemek a jednoduše roztáhnete, jste na omylu. Příprava půdy je totožná jak pro výsev trávníku, tak pro pokládání travních koberců. V obou případech je nutno půdní povrch důkladně odplevelit, prokypřit, odstranit kameny, urovnat terénní nerovnosti a uhrabat tak, aby se terén při nášlapu nebořil.
Je třeba si také uvědomit, že jde o živou rostlinu. Není tak možné, aby se udržela v perfektním stavu v prostředí, které jí nevyhovuje (velký stín, jílové podloží atd.). Pokud tedy nebude mít travní koberec dobré podmínky, může jít vaše investice úplně vniveč.
Nákup travních pásů je potřeba velmi dobře naplánovat - koberec by měl být rozvinut do 24 hodin od jeho sloupnutí. Dá se sice provizorně rozložit někde ve stínu a zavlažovat ho, ale hrozí, že trávník zaschne a bude nenávratně poškozen.
Samotná pokládka je také fyzicky náročnější než přímý výsev travního semene. Přece jen svinuté role trávníku něco váží - uvádí se 25 - 30 kg na m2 trávníku.
Základní prokořenění trvá zhruba 2 týdny, poté je možné trávník začít pomalu zatěžovat. Plná zátěž se doporučuje po 6 týdnech.
Klasický výsev
Pokud se rozhodnete pro založení trávníku klasickým výsevem, budete se muset obrnit trpělivostí. Opravdu pěkného trávníku vytvořeného výsevem se dočkáte tak za rok až za dva. Taky počítejte s tím, že se o nově založený trávník musíte starat, obzvláště v prvních několika týdnech. Velkou výhodou je ale nízká pořizovací cena.
Další nevýhodou klasického výsevu je, že takový trávník lze zakládat pouze ve vhodném vegetačním období, to znamená v jarních a podzimních měsících. To travní koberce lze vyjma zimy položit prakticky kdykoliv.
V běžně vysévaném trávníku se může objevit nejrůznější plevel či mech. O tom, jak ho odstranit jsme psali zde.