Co udělat, aby vám nespadly truhlíky z oken?

 Tipy a inspirace 
30. května 2018 07:40 / Jan Novák
  0
📷
4 fotografie v galerii
Vypadají moc hezky, ale někdy mohou být i nebezpečné Shutterstock
Truhlíky velmi často zkrášlují naše okna a také parapety. Díky nim máme kousek přírody na dosah ruky. Jenže přijde silnější vítr a poroučejí se dolů. Jak truhlíky upevnit, abyste o výzdobu nepřišli?

Pokud máte truhlíky bez zábran na oknech rodinného domu, v přízemí nebo prvním patře, a dojde k jejich uvolnění, jediné, co při pádu hrozí, je to, že přijdete o pěstované rostliny a samotné truhlíky, které se rozbijí. Ne vždy je to ale levná záležitost.

Horší variantou jsou nezabezpečené truhlíky na oknech panelových domů, obzvlášť, pokud jsou pod okny chodníky. Pád truhlíku z velké výšky ohrožuje chodce. Odpovědnost jde samozřejmě za vámi. Upevnění truhlíků na parapetech panelových domů je tak naprostou nezbytností. Jak si vyrobit vlastní originální květináč jsme psali zde.

Na trhu je nespočet různých variant na upevnění truhlíků na parapety:

Špalety

Výhodou je mnoho rozměrových a barevných variant a hlavně jednoduchá montáž, kterou zvládne prakticky každý. Při montáži špalet do oken není poškozena fasáda. Špalety si jednoduše zkrátíte na potřebnou délku a vsadíte je do rámu okna.

Nejčastěji jsou špalety vyráběné z nerezové oceli a jsou běžně dostupné v kamenných obchodech a na internetu. Dalším příjemným plusem je, že pořizovací cena není vysoká.

Okapnička

Je další možnost upevnění truhlíků, při které nemusíme vrtat. Navíc může působit jako designový doplněk. Podobně jako špalety se nedotýká fasády. Jednoduše si na každou stranu parapetu upevníte okapničky a zábrannou tyčku do nich potom zasunute a je hotovo. I okapničky jsou snadno k sehnání a ani jejich cena vás nepříjemně nepřekvapí.

Neviditelné držáky

Pokud nechcete, aby zábrany byly vidět na první pohled, i pro vás máme tip. Montáž je opět velice jednoduchá. Držáky jsou nabízené v několika barevných odstínech a jsou běžně dostupné. Existují dvě varianty podle toho, jaká máte okna.

Plastová okna

Zespodu rámu oken nahmatáte tenkou technickou drážku, do které upevníte držák. Naměříte si výšku truhlíku a podle toho nastavíte i držák. Potom už stačí truhlík jednoduše zacvaknout a máte vyhráno.

Dřevěná okna

Na většině rámů dřevěných oken nenajdete zespodu drážku, do které byste mohli držák upevnit. Výrobce myslel i na tuto možnost a nabízí speciální adaptér, který k parapetu připevníte kvalitní oboustrannou lepicí páskou. Do adaptéru připevníte držák a postup už je potom stejný jako u plastových oken.

Kutilské tipy

Je pochopitelné, že ne každému se chtějí montovat konstrukce pro upevnění truhlíků na oknech a někdo si to dokonce chce udělat hezky po svém. Návody, které vám přinášíme, nejsou nákladné, dá se říct, že vám na jejich montáž stačí pár korun.

  • Suchý zip – na parapet nalepíte jednu stranu suchého zipu a na truhlík tu druhou
  • Lepidlo – další z možností je truhlík na okno přilepit, volte opravdu silné lepidlo
  • Vlasec nebo provázek – na dno truhlíků uděláme horkým hřebíkem dvě dírky, kterými potom provlečeme vlasec nebo provázek a přivážeme (přivřeme) do okna
  • Kámen – dno truhlíků zatížíte kameny nebo něčím jiným těžkým
  • Klíny pod truhlíky

U těchto variant ale nelze zaručit stoprocentní bezpečnost. Zmíněné způsoby upevnění volte v případě, že bydlíte v přízemí a nehrozí žádné velké nebezpečí.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Victoria Beckham prozradila, jak cvičí a udržuje si postavu. Tuto ověřenou techniku můžete vyzkoušet také

Styl

Skutečně teplé mléko pomáhá lépe usnout, nebo jde jen o mýtus?

Tech

Pentagon má oficiální UFO tým. Svět je z toho ale zklamaný

Zavřít reklamu