Správně zvolené povlečení umí regulovat teplotu i usnadnit práci s otravným žehlením

 Tipy a inspirace 
29. května 2018 12:57 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Výběr povlečení se vyplatí nepodcenit Shutterstock
Povlečení většina lidí vybírá podle vzhledu, aby dobře ladilo s interiérem ložnice nebo dětského pokoje. Na druhou stranu se vyplatí sledovat i materiál. Právě ten totiž ovlivní to, zda vás bude v létě chladit nebo naopak v zimě hřát. A také vám může vhodně zvolený materiál usnadnit práci s žehlením.

Zamyslet se nad praktickými záležitostmi se v případě ložního povlečení rozhodně vyplatí. Pokud si pořídíte jen samé povlečení z flanelu, budete se pod ním během léta pořádně potit. A jestli jste moc zaměstnaní a jste rádi, že zvládnete vyžehlit nejnutnější oblečení, nepřidělávejte si zbytečně starosti tím, že k hromadě prádla přidáte ještě objemné povlečení, které se bez žehličky zkrátka neobejde. Žehlení se lze zbavit i díky technice, jak jsme psali zde.

Bavlněné povlečení

Povlečení z hladké bavlny je nestárnoucí klasikou, i přes konkurenci současných materiálů, patří stále mezi nejoblíbenější. Pokud je kvalitní, mělo by být vyrobeno ze 100% bavlny, která je příjemná a hebká. Bavlněné povlečení je savé a prodyšné. Na dotek působí spíše teple, přesto není příliš hřejivé a hodí se pro všechna roční období. Díky praní a žehlení na vysoké teploty je bavlněné ložní povlečení maximálně hygienické.

 • Žehlení: ano
 • Praní: možno prát na vysoké teploty 60 °C i více (dle barevnosti)
 • Využití: celoroční

Krepové povlečení

Krepové povlečení je oblíbené zejména pro jeho nežehlivou úpravu. Jestliže tedy neradi žehlíte, krepové povlečení je pro vás ta nejlepší volba. Díky svému nemačkavému vzhledu vypadá vždy skvěle. Na omak je o něco tvrdší než bavlna, ale při správném praní a použití aviváže dosáhnete i přesto velmi příjemného povrchu. Krep má výborné izolační vlastnosti, a tak v létě chladí a v zimě vás naopak zahřeje. Krepové povlečení je vyrobeno ze 100% bavlny se speciální technologickou úpravou, která způsobuje zvlněnost materiálu.

 • Žehlení: není třeba
 • Praní: 40 - 60 °C
 • Využití: celoroční

Povlečení z mikrovlákna

Mikrovláknové povlečení je předchůdcem modernějšího mikroflanelu. Disponuje velmi podobnými vlastnostmi. Je hřejivé, jemné na omak a bezproblémově se udržuje. Stejně jako mikroflanel je vyrobené ze 100% polyesteru, ale oproti němu má menší hustotu chloupků.

 • Žehlení: není třeba
 • Praní: do 60 °C
 • Využití: hodí se především na zimu a chladnější období

Povlečení z mikroflanelu

Díky vysoké hustotě chloupků je ještě hřejivější a jemnější než mikrovlákno. Hustá tkanina navíc dobře chrání přikrývku a zabraňuje prostupnosti pylů a roztočů. Mikroflanelové povlečení se nemusí žehlit a rychle schne. Mikroflanel je stálobarevný a i po mnoha vypráních jsou jeho barvy stále zářivé a chloupky jemné a bez žmolků. Doporučuje se prát na 40 °C převrácený naruby.

 • Žehlení: není třeba
 • Praní: 40 °C
 • Využití: hodí se především na zimu a chladnější období

Povlečení z bavlněného saténu

Bavlněný satén je měkký, hladký a je příjemný na dotek. Na povrchu se jemně leskne. Mírně chladí, ale oproti klasickému saténu je teplejší. Kombinuje tak v sobě oblíbené vlastnosti saténu a bavlny. Povlečení z bavlněného saténu se pere naruby. Málo se mačká, a tak není nutné žehlit, pokud ho po praní dobře vyvěsíte. Nežehlivost úpravy u jednotlivých druhů se však může lišit.

 • Žehlení: není třeba
 • Praní: 40 °C
 • Využití: hodí se spíše na teplejší období

Saténové povlečení

Satén je tkanina v atlasové vazbě. Oproti bavlněnému saténu je lesklejší a hladší. Je také náchylnější k poškození (například zatržením) a nedisponuje dobrou savostí. Někteří ho milují pro jeho jemnost, ale jiným může být jeho klouzavý povrch nepříjemný. Povlečení ze saténu je velmi oblíbené v letních měsících, kdy příjemně chladí. Saténové povlečení vyžaduje šetrnou údržbu. Doporučuje se prát na nižší teploty z rubové strany, použít šetrný prací prostředek a program pro praní jemného prádla.

 • Žehlení: ano
 • Praní: 40 °C
 • Využití: je vhodné na léto
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu