Nebojte se tlakového hrnce
Tlakový hrnec na vaření nazývaný podle prvního objevitele hrnec Papinův je s námi už od roku 1679. Za tu dobu prošel velkým vývojem a zásadně se změnila i jeho bezpečnost. Špatné pověsti došel díky neblahým zkušenostem, které udělali někteří s hliníkovými hrnci. Ty se prodávaly u nás v éře před třiceti a více lety a jejich ventily a pojistky někdy selhávaly, což vedlo k výbuchu hrnce.
Dnešní hrnce jsou bezpečné
Současné hrnce mají jinou konstrukci, a pokud dbáte rad výrobce, nemělo by se nic zlého přihodit. Navíc mají současné tlakové hrnce vedle ventilu, který reguluje tlak a tavné pojistky, která se roztaví při zvýšení teploty nad určitou mez ještě pojistku třetí, která by neměla selhat za žádných okolností. Hrnec má místo, kudy pod velkým tlakem vyleze ven část těsnění a tlak se upustí vzniklým otvorem. Současné hrnce jsou vyráběny z nerezové oceli.
V čem spočívá výhodnost Papinova hrnce
Hlavní výhodou Papinova hrnce je úspora času a energie. A to jsou jak známo peníze. Hovězí guláš bude v tlakovém hrnci hotový zhruba za půl hodiny. Pokud chcete mít jistotu, můžete maso nechat dusit 45 minut. Normálně ho do stejné měkkosti vaříte třeba tři hodiny. Podobně to je i s dalšími potravinami. Nemusíte totiž vařit jen maso. „Papiňák“ vám pomůže připravit luštěniny, brambory, rýži, zkrátka cokoliv potřebujete. Navíc vaření za vyššího tlaku po kratší dobu uchovává lépe chuť vstupních surovin.
Zásady bezpečného užívání
Pro každý hrnec výrobce stanoví maximální výšku hladiny. Tu je vhodné dodržet. Další důležitou zásadou je nevkládat do pokrmu některé malé částečky koření, které by měly tendenci ucpávat ventil a pojistku. Důležitou samozřejmostí před použitím tlakového hrnce je vizuální kontrola průchodnosti ventilu a po použití náležité vyčištění všech částí. Pokud na to budete myslet, bude pro vás tlakový hrnec skvělý pomocník, bez kterého si vaření nebudete umět představit.