Zkuste si na svou zahradu nebo balkón pořídit koupací sud! Relax v zimě i v létě zaručen!

Luxus a koupání za každého počasí.
 Exterier 
16. března 2016 22:04 / Internet
  0   0
Co se pod názvem ukrývá? Nejedná se o nic jiného než o nádrž s vodou ohřívanou výhradně kamny na dřevo ponořenými uvnitř sudu.

Existuje na našem trhu velké množství termálních koupacích sudů. Od jednoduchý dřevěných koupacích sudů až po luxusní bublinkové lázně s masážnímu funkcemi.

Koupací sud využijí rodiny s dětmi, které chtějí společně trávit chvíle odpočinku, jednotlivci k romantické relaxaci pod širým nebem, ale i společnost přátel při oslavách a zahradních party.

Ve většině případů, termální koupací sud v základní velikosti 150 cm je dostatečně velký pro běžnou rodinu. Sud s externím vytápěním komfortně pojme 4 - 6 osob najednou. Větší sud obsahuje i mnohem větší množství vody, jeho příprava – vyhřátí, je tedy časově náročnější. Proto je třeba důkladně zvážit jaká je ideální velikost koupacího sudu pro Vaše potřeby. Koupě sudu o špatně odhadnuté velikosti může pozdější používání prodražit.

Dřevo nebo nerez?

Koupací sudy, které se v minulém století v Americe vyráběly z použitých dubových barelů na víno a olivy, se dnes konstruují z kvalitního tlakově impregnovaného masivu jehličnanů. Některé typy jsou navíc ošetřeny ochranným nátěrem, který zvyšuje životnost a usnadňuje čištění sudu. Jeho součástí jsou schůdky, lavičky a obvykle také nerezová kamínka.

Provoz koupacího sudu je velmi jednoduchý. Pokud není instalována filtrace, není nutné sud ani připojovat na elektřinu. V takovém případě je ovšem třeba vodu po každém koupání vypustit (ne zcela, v dřevěných sudech musíme ponechat alespoň 5 centimetrů vody, aby nesesychaly), sud vyčistit a vždy znovu napustit. To samozřejmě není optimální. A použití chemických prostředků proti tvoření řas a bakterií bez filtrace prodlužuje interval výměny vody jen mírně.

Dokonalejší variantou jsou sudy s dřevěným pláštěm a nerezovou vnitřní stěnou. Bývají opatřeny filtrací a některé i bublinkovým masážním systémem či masážními tryskami a speciálním podvodním LED osvětlením.

Pořizovací cena těchto sudů je samozřejmě o něco vyšší. Ovšem spotřeba vody je nižší (výměna se doporučuje zhruba po dvou měsících) a vzhledem k lepším izolačním vlastnostem nerezu se spotřebuje také méně dřeva na otop a chemických přípravků pro ochranu vody. Nerezový povrch se navíc lépe čistí než dřevo. Speciální kamna s ocelovým kouřovodem, kterými ohříváme vodu, jsou umístěna přímo v sudu za dřevěným ochranným roštem, anebo mimo něj. V obou případech se může přikládat přímo z vody. Stačí mít po ruce hromádku suchého dříví a není třeba koupací sud ani opouštět. Doporučovaná teplota vody je 37 – 38 °C, které se podle velikosti koupacího sudu dosáhne za dvě až dvě a půl hodiny.

Koupací sudy mohou být díky svým rozměrům a variabilitě umístěny téměř kdekoliv, potřeba je jen pevný podklad. Lze jej tedy umístit na zahradu, terasu, balkon a k dispozici může být třeba i na chatě.
Marie Popelková | inStory.cz
Témata: koupací, sud, koupání, zahrada,
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Nový objev fosilií odhalil, že na severní polokouli kdysi žili obří ptáci podobní tučňákům

Tech

Na co si dát pozor při výběru sportovního náramku či chytrých hodinek, abyste nebyli zklamaní

Dům a zahrada

Robotické sekačky usnadní péči o trávník. Musíte ale vědět, jaký typ vybrat

Zavřít reklamu