Zahrada zušlechtěná gabiony

Gabiony jsou moderní a jednoduché estetické a praktické prvky pro každou zahradu
 Exterier 
25. února 2016 20:07 / Wikimedia Commons/I.Sáček, senior
  0   0
Zahradní gabiony mají v dnešní době velké využití pro menší až střední zahrady a to především pro nenáročnost na udržování. Využití zahradních gabionů je velmi dobrý nápad, jak vytvořit řadu terénních a dekorativních úprav v zahradách, parcích a terasách. Mezi jednoduché a účel plnící formy patří lavičky, stoly, zástěny uvnitř zahrad. O něco složitější jsou grily, sezení a altánky.

Nemusí se však nutně jednat pouze o kameny, které budou vyplňovat koše z drátěných ok. Výplní těchto drátěných klecí může být stejně tak dobře beton, hrubý štěrk nebo dokonce i písek či zemina. Pokud je na výplň používán sypký materiál, klece se nejdříve zevnitř potahují netkanou textilií.

Vlastnosti gabionů

Gabionové konstrukce nezatěžují přírodu, mají malé nároky na údržbu a jejich montáž je možné uskutečnit v jakékoliv roční době. Jsou to vodopropustné stavební prvky, které se v případě potřeby dají jednoduše rozebrat a recyklovat. Trvanlivost konstrukce je přibližně 50 let. Výhodou gabionů je jejich cenová dostupnost.

Příprava terénu a výstavba

Zvláště při výstavbě rozměrných a vysokých zdí a sloupů je nutné terén pro gabiony důkladně připravit. Odstraní se vše, co by překáželo – porost, kořeny, kameny, zbytky stavební sutě, různé nerovnosti apod. Podklad musí být čistý a rovný. Pokud je to nutné, připraví se betonový základ, případně se podloží zhutní.

Výstavba může probíhat dvěma způsoby. Buď se drátěná klec splétá a plní až na místě, nebo se na zahradu dovezou už hotové gabiony. V prvním případě můžeme koše plnit sami. Z pohledové strany tak lze výplň ručně dekorativně vyskládat a podle potřeby upravit. Ve druhém na klíč vyrobené hotové gabiony rychle přenese jeřáb přímo z nákladního auta na zvolené místo.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Čtyři záhadné objekty byly spatřeny v hlubokém vesmíru. Nikdo neví, o co jde

Tech

Nový závoďák od Peugeotu šokoval, zcela nečekaně se objevil v Česku

Dům a zahrada

Rozlehlým zahradám sluší altány. Jeho výběru však věnujte patřičnou pozornost

Zavřít reklamu