Zažijte romantiku krbu i v panelovém bytě!

 Interier 
05. února 2016 20:45 / Marie Popelková
  0   0
📷
1 fotografie v galerii
Pokud nemáte možnost v domě nebo bytě klasického krbu a chcete mít tuto příležitost bio krb je ideální řešení pro váš interiér. Wikimedia Commons/Pkechteil
Bydlíte v panelovém bytě, ale rádi byste poseděli u krbu, kde bude hořet skutečný oheň a nejen nějaká optická náhražka? Nebo se chcete dívat do plamenů na místě, kde klasický krb není možný? Pořiďte si bio krb, který je skvělou volbou pro chvíle pohody a odpočinku u otevřeného ohně. Pro jeho umístění nepotřebujete žádné povolení či stavební úpravy. Bio krby nepotřebují komín ani náročnou údržbu. Nedělají nepořádek, v bytě nebudete mít žádný prach ani špínu.

Princip funkce tzv. biokrbů


Krby spalující biolíh jsou konstrukčně velmi jednoduché. Vzhledem k tomu, že jde převážně o otevřená ohniště, není pro samotné spalování třeba řešit (resp. není to smysluplné) nijak sofistikovaně přívod vzduchu - krb si zkrátka vzduch bere přímo z místnosti v takové míře, jaká je aktuálně třeba. Tekuté palivo se nalije do sběrné nádobky, kde se následně zapálí. Aktivní plamen vzniká jen na hladině lihu a jeho "bohatost" (a tím i předaný tepelný výkon) tak závisí právě na velikosti plochy hladiny. Palivo postupně odhořívá, ubývá a v momentě, kdy je zcela spáleno krb vyhasne.

(Ne)bezpečný provoz s biolihem?


Většina krbů na biolíh funguje na principu hoření biolihu. Tekutý biolíh se naleje do speciálního rezervoáru a pomocí zapalovače, nebo k tomu účelu určených sirek se biolíh zapálí. Tato varianta biokrbů je však bohužel do značné míry nepraktická a také nebezpečná. Obecně lze říci, že jakákoli hořící tekutina umístěná v určité nádobě může být zdrojem možných rizik. V případě, že dojde k vylití či převrácení rezervoáru s biolihem hrozí šíření hořícího tekutého biolihu místností a při včasném neuhašení je zde reálné riziko požáru.

Bezpečný provoz - hoření bio ethanolových par


Krby na bioethanol však mohou fungovat i na jiném – bezpečnějším principu. Zejména z důvodu bezpečnosti byl vyvinut bezpečný systém hoření bioethanolu. Základem je nákup hořáku z keramiky, který v sobě má umístěnou speciální pórovitou hmotu. Do této hmoty se nalije stanovená kapalina – bioethanol. Pórovitá hmota bioethanol absorbuje a během pár chvil je možné zapálit plamen. Hořák na bioethanol pracuje na principu hoření bio-ethanolových par. K zapálení se používá speciální zapalovač, který je ke krbu dodáván jako příslušenství.

Zásadní rozdíl oproti krbům na biolíh je ten, že zde hoří pouze výpary bioethanolu, ne bioethanol jako kapalina! Právě toto dělá systém velmi bezpečný, oheň lze uhasit kdykoliv potřebujete. Stačí zamezit přístup kyslíku. K hořákům se dodávají dvě kovové ručky, pomocí nichž se dá prostor hoření zamezit. Stejně tak lze regulovat intenzitu plamene. Částečným zakrytím prostoru hoření se zmenší plamen. Odkrytím prostoru se plamen opět zvětší. Topný výkon dostahuje až 1000 W/hodinu. Bio ethanol obsahuje 98% alkoholu. Při hoření vzniká skutečný a velice horký plamen! Balení o objemu 1 litr vydrží přibližně pro 4 - 6 hodin provozu.

Výhody bio krbů


Biokrby mají mnohé výhody. Rozšířené jsou i díky tomu, že je lze použít do libovolných prostor. Nepotřebují pro své fungování komín. To ocení ti, kteří bydlí v bytu, ale i ti, kteří mají starší dům a museli by provádět složitou a finančně náročnou rekonstrukci.

Budete-li si chtít pořídit bio krb, nebudou nutné speciální stavební přípravy ani nákladné projekční zásahy.

Potěší vás i čistý provoz biokrbu. Nečeká vás vymetání popela, ani se nemusíte obávat začouzených stěn. Bio krby totiž používají jako palivo biolíh, jehož spalováním vzniká jen oxid uhličitý a vodní pára. O údržbu krbu se nebudete muset starat.

Výhodou je i mobilita biokrbů. Některé druhy můžete přenášet podle potřeby. Oceníte i to, že si budete moci vybrat biokrb z velké nabídky závěsných, volně stojících a vestavených krbů různých velikostí i designů. Každý si v nabídce najde řešení, které bude pro jeho interiér nejlepší.

Důležitým aspektem je i ekologická šetrnost a ani ekonomicky vás provoz biokrbu nezruinuje.

Nevýhody bio krbů


Mají bio krby nějaké nevýhody? I když jde o oblíbené krby, nějaké nedostatky se mohou najít, i když většině lidí nevadí a při jejich rozhodování převáží klady.

Měli byste však počítat, že biokrby mají nižší tepelný výkon, kvůli kterému nelze používat toto řešení jako jediný zdroj tepla. U biokrbů není ani možnost nepřetržitého provozu.

Bio krb můžete použít v libovolném interiéru, ale musíte zajistit větrání. Z množícího oxidu uhličitého by vás mohla bolet hlava. Některým, kteří mají rádi praskot dřeva v krbu, můžete také chybět tento aspekt.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Petr Jákl exkluzivně promluvil o soukromí a přidal recept na dlouhé manželství

Styl

Jaké šperky jsou nejvhodnější, když máte citlivou pokožku

Dům a zahrada

Jak si ochočit morče a naučit ho slyšet na jméno

Zavřít reklamu