Věnujte pozornost výběru žebříku

Před koupí žebříku si ujasněte, k čemu ho budete potřebovat.
 Tipy a inspirace 
26. ledna 2016 18:17 / Wikimedia Commons/Angelsharum
  0   0
Za chvíli přijde do našich končin jaro a mnoho zahrádkářů a kutilů zjistí, že se již nadále neobejdou bez vlastního kvalitního žebříku. Návod jak si žebřík vybrat tak, aby Vám co nejlépe a nejdéle sloužil, najdete v tomto článku.

Nejen materiál, ale především délku a typ štaflí či žebříku byste měli volit podle toho, k čemu je budete nejvíce používat. Že je odpověď jednoduchá – prostě ke všemu? Ale přece jen je rozdíl, zda ono „všechno“ zahrnuje jen výměnu žárovek a mytí oken v bytě, nebo zda hledáte ideálního „parťáka“ na chalupu, který vám pomůže při čištění okapů, stříhání stromů a natírání štítové zdi. Odborníci proto radí, že by v domě měly být k dispozici alespoň dva typy žebříků nebo štaflí.

Rozdělení podle materiálu a konstrukce


Žebříky známe dřevěné, kovové (železo, dural) a v poslední době i plastové (laminát). Nosnost žebříků je standardně 150 kg. Vyšší nosnost mají pouze speciální druhy určené pro hasiče, záchranáře a pod. Z hlediska konstrukce si můžeme vybrat žebříky jednoduché, dvoudílné, třídílné, výsuvné (s lanem a bez lana) a dvojité (tzv. áčka).

Dřevěné žebříky


Dřevěný žebřík nejčastěji používáme při pracích kolem domu a na zahradě. Původně se žebříky zhotovovaly z jedlové, resp. smrkové kulatiny na stojkách s akátovými či dubovými příčkami. Dnes se tyto typy nahrazují průmyslově vyráběnými standardními žebříky z hranolů.

Laminátové žebříky


V současnosti laminátové žebříky nahrazují dřevěné, zejména na pracovištích (elektromontáže, údržba, práce při elektrickém vedení), kde se vyžaduje materiál, který nevede elektrický proud. Pevnostní a hmotnostní parametry mají prakticky shodné s dřevěnými žebříky.

Věnujete pozornost potřebné délce!


Jen málokterý kupující přesně ví jakou vlastně potřebuje výšku. Navíc si mnohdy neuvědomujeme, že pokud potřebujeme pracovat ve výšce 5 metrů, stačí zakoupit žebřík od délce 4 - 4,5 metrů, protože dosáhneme cca 1 metr nad konec žebříku.

Délka žebříku?


Vypovídá již o užitné hodnotě žebříku podstatně více než předešlé kritérium. Označování délek u žebříků je však velice různé, proto je třeba tyto údaje pozorně prostudovat. Některý výrobce uvádí v prospektech maximální délku vysunutého žebříku, což je ovšem údaj, který v praxi nikdy nevyužijeme, pokud zakoupený žebřík neupevníme pevně na zeď. Správnější a k zákazníkovi korektnější způsob je uvedení tzv. opěrné výšky. Tedy délky svislé kolmice z místa do kterého žebřík dosáhne, opřeme-li jej pod úhlem cca 75-80 stupňů. To může být další vysvětlení, proč se liší rozměry udávané u typů se shodným počtem příček.

Navíc i tento údaj je zavádějící tím, že některé žebříky mají delší konce žebříku tj. částí, které přesahují poslední příčku. Je-li tedy žebřík na každém konci o 10 cm delší, mohu uvést o 20 cm větší délku žebříku, ale je zřejmé, že výšku příčky na které stojím, to ovlivní pouze o 10 cm.
Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Archeologové odkryli masový hrob křižáků. Mohl je pomoci pohřbít i sám Ludvík IX

Tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Nesprávným používáním se vrtáky ztupí až čtyřikrát rychleji. Nabrousit si je zvládnete i sami

Zavřít reklamu