Zvládněte sněhovou nadílku snadno a bez zbytečné námahy

Majitele domů v zimě většinou čeká nekončící odklízení sněhu a ledu.
 Technika 
16. ledna 2016 10:58 / Wikimedia Commons/Dddeco
  0   0
Odklízení sněhu nepatří zrovna k oblíbené zimní činnosti, zároveň se jí však v zimě nevyhnete, pokud se potřebujete kolem vašeho domu či chaty bezpečně a pohodlně pohybovat. Když se na úklid sněhu dobře připravíte, můžete si práci značně ulehčit a třeba zjistíte, že to není tak nepříjemná činnost, jak jste si doposud mysleli.

Nejjednodušší volbu prezentují elektrické lopaty. Jedná se o jednoduché zařízení poháněné elektrickým motorem. Rotor v přední části stroje se otáčí velmi vysokou rychlostí a tím sníh odhazuje. Ke směrování odhozu slouží jednoduché lopatky nad rotorem.

Zařízení se hodí k malému rodinnému domku v místech, kde nepadá moc sněhu a lidé tam hledí na každou korunu, lopata totiž stojí kolem dvou tisíc korun.

Sněhové frézy jednostupňové…


Pokud si musíme poradit s rozsáhlejším sněhovým nadělením, oceníme samochodné jednostupňové frézy, jež jsou vybaveny šnekový rotorem z vyztužené pryže, který rotuje v dopředu otevřeném krytu. Pohon obstarává levný dvoudobý motor, který dokáže nastavitelnou tryskou odhazovat proud sněhu několik metrů daleko. Jednostupňovou frézu pořídíme za cenu od 15 000 Kč výše.

… i dvoustupňové


Dvoustupňové sněhové frézy jsou vybaveny konstrukcí ocelového přihrnovacího šneku. Ten si díky speciálnímu tvaru zubů na povrchu dokonale poradí i se zledovatělým sněhem a jeho úkolem je v první fázi dokonale přihrnout sníh k ústí vyhazovací turbíny. Ve druhé fázi je sníh pomocí této turbíny vytlačen do výhozového komínku. Dvoustupňováfréza je vhodná pro rychlý úklid sněhu z větších ploch, chodníků, cest a pořídíme jí v cenové relaci 25 000 až 50 000 Kč.

Pokud do odklízení sněhu nechcete toliko investovat, pak si přečtěte naše rady, jak ho zvládnout i s "obyčejnout" lopatou.


1. Bez správného nářadí to prostě nejde! Jaké by bylo odklízení sněhu bez sněhového hrabla? Doporučujeme zohlednit poměr váha/výkon. Čím lehčí nářadí je, tím méně se nadřete. Ovšem je samozřejmě nutné vybrat si i takový nástroj, který něco vydrží a nerozpadne se s prvním centimetrem čerstvého prašanu.

2. Zvolte dostatečně dlouhé nástroje. Když se budete ohýbat, riskujete bolesti zad. A zvlášť dlouháni vědí, že to není nic příjemného. Je dobré se při práci pokrčit v kolenou, nikdy ne v pase, a držet záda rovně. Zvedejte váhu nohama, nikoli trupem. Na lopatu si naberte menší množství bílé peřiny. A pomůže vám i kvalitní materiál.

3. Sypat s rozumem. Nejlepším materiálem pro posyp zamrzlých a zasněžených chodníků je štěrk nebo písek. Posypová sůl může poškodit životní prostředí. Malý ruční sypač je přesně tím pomocníkem, kterého potřebujete!

4. Teplé oblečení. Šaty dělají člověka i při odklízení sněhu. Vylézt do mrazu pouze v tričku a kraťasech se rovná šílenství. Proto nepodceňujte teplé oblečení. Zároveň ale nezapomeňte, že vás fyzická práce řádně zahřeje a zřejmě se neobejdete bez pocení. I pro odhrabávání sněhu tedy platí – všeho s mírou! Nejlepší je volba prodyšného oděvu. Neberte to na lehkou váhu, ve Spojených státech při uklízení sněhu lidé občas umírají.

5. Tlačit a nezvedat. Kdybyste chtěli zvedat mokrý sníh, dá vám to velkou fušku. Proto se snažte sníh spíš odtlačit. Opět nezapomeňte na pokrčená kolena.
Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

To, co je na Zemi do jisté míry obtížné, na jiných planetách půjde. Vědci budou předpovídat počasí ve...

Tech

Levný počítač nemusí znamenat pomalý. Jak dobře vybrat a neplatit přitom zbytečně

Dům a zahrada

Zajímavé tipy, jak díky starému svetru zútulnit domácnost. Budou skoro zadarmo

Zavřít reklamu