Luxfery a jejich slavné návraty ve využívání

 Interier 
20. ledna 2016 13:07 / Marie Popelková
  0   0
📷
1 fotografie v galerii
Luxfery osvětlují tmavé kouty již 119 let! Internet
Byly doby, kdy se bez luxfer skoro nestavělo, průhledné, barevné, nad dveřmi, u schodišť, v domech soukromých i kulturních atd.

Dnes mají luxfery lepší zvukové, tepelněizolační a konstrukční vlastnosti. Nejsou využívány pouze pro prosvětlení garáží, sklepů a schodišť, ale čím dál více se s nimi architekti pouštějí do realizací vnitřních příček a sprchových koutů. Luxferovou příčkou lze nahradit kteroukoliv nenosnou příčku nebo okenní otvor.

Barvení tvárnic


Barevné tvárnice se z hlediska technologie výroby rozdělují do dvou skupin. Tvárnice barvené ve hmotě a barvené v dutině.

Luxfery barvené ve hmotě jsou vhodné jak do interiéru, tak do exteriéru. Při výrobě se barva přimíchává do roztavené skloviny a vynikne hlavně na obvodovém rámečku, kde je sklovina nejmasivnější. Barvy se vyznačují jemnějším pastelovým odstínem. Tvárnice barvené v dutině se při výrobě navrtají v rohu a do dutiny se vstříkne barva. Barva je tedy nanesena na stěně skloviny z vnitřní strany. Takto barvené tvárnice se vyznačují sytým odstínem. Z důvodu slabé odolnosti barvy vůči UV záření a mrazu je nutné u těchto tvárnic respektovat jejich použití pouze do interiéru.

Vzory, které na tvárnici vytváří použitá forma (razník) při výrobě z vnitřní strany, se volí podle potřeby usměrnění světla nebo zachováním intimity v interiéru.

Při nejnáročnějších požadavcích na neprů­hlednost, hlavně ve sprchových koutech nebo ve stěnách koupelen, se s oblibou používají tvárnice s matovaným povrchem.

Matování se z hlediska výroby rozděluje na matování pískováním a matování chemickým leptáním kyselinou. Chemické leptání (tzv. satinato) je samozřejmě jemnější, a proto se snáze udržuje. V případě aplikace tvárnic přímo ve sprchovém koutě se s oblibou používají jednostranně matované tvárnice. Nematovaná strana se vzhledem ke snadné údržbě používá z vnitřní strany sprchy.

Jak na ně


Luxfery se spojují třemi základními způsoby, za prvé klasicky, tedy maltou. Chce to ale velkou trpělivost a ne každý umí udělat pevnou, pěknou luxferovou zeď s rovnoměrnými spárami.

V interiéru se mohou používat i luxferové prefabrikáty, vyrobené na zakázku. Práce s nimi je rychlejší a čistší, protože přibližně pětadvacetikilogramové kusy se vyrobí v dílně a na místě se pouze sesadí, spojí lepidlem a přespárují.

Třetí systém je pro stavbu nejednodušší: luxfery se nasucho zasunují do dřevěných rámečků předem připravené konstrukce.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Detoxikační náplasti na nohy mohou vyvolat alergickou reakci. Neexistuje navíc důkaz, proč by měly fungovat

Dům a zahrada

Jak si ochočit morče a naučit ho slyšet na jméno

Zavřít reklamu