Zebou vás v zimě nohy? Pořiďte si domů pořádný koberec

Chlupatý koberec se hodí do ložnice nebo obýváku
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Interier 
16. prosince 2018 18:59 / Pixabay
  0   0
Ne nadarmo jsou koberce nejprodávanějším zbožím právě přes chladné měsíce roku. Pokud nemáme podlahové topení, nohy nás zaručeně studit budou. Pořiďte si alespoň několik kobercových kusů a ohřejte se.

Je nespočet druhů koberců – zátěžové, chlupaté, prošívané, tkané nebo vázané. Dokonce i plyšové, které se hodí zejména do ložnice nebo obýváku. Pokud nebudete pořizovat koberec do celé místnosti, ale jen kusový na jedno místo, pak dbejte i na to, aby měl podklad z pěnové gumy. V opačném případě vám bude po zemi nepříjemně klouzat.

Nákladná koupě

Vybrat vhodný a opravdu dobrý koberec nemusí být levná záležitost. A jistě jej také nekupujeme na jen na pár týdnů nebo měsíců. Vydržet v domácnosti by nám měl bez úhony i několik let. Myslete na to zejména ve chvíli, kdy se budete rozhodovat o tom, jaký vzor by měl mít nebo jaká barva by měla převažovat.

Rozhodně se vyplatí volit nadčasové koberce, které se snadno neušpiní, a doslova nic na nich není vidět. Koberec musí v každém případě zapadat také do celkového vzhledu interiéru. Musí ladit zejména s nábytkem, stěnami i doplňky. A pochopitelně s naším vkusem. Pokud bychom si jím nebyli jistí, tak jej raději nechme ležet v obchodě, protože by nám rychle mohl začít vadit.

Vhodný vzor

Zatímco do ložnice se hodí především jemnější barvy a jednobarevné kusové koberce, v obýváku se už můžeme více vyřádit. V každém případě by barvy nebo vzory neměly příliš rušit. A to vzhledem k faktu, že jde o místnost, kde především odpočíváme. Vhodné jsou například orientální vzory, které umí navodit pocit luxusu. Dobrou volbou jsou však i moderní geometrické vzory.

Jsou nadčasové a umožňují nám pohrát si opticky i s tvarem místnosti. Například rovnoběžné pruhy prodlužují místnost a přitahují oči od stěny ke stěně. Pokud však máte geometrickými styly vymalováno, pak od nich v dalších doplňcích již upusťte. Geometrie se hodí do jednoduchých interiérů, kde je na stěnách jednolitá a nejlépe jednobarevná výmalba či tapety.

Koberec na schodišti

Chcete-li mít koberec i na méně tradičních místech, jako je například schodiště, je třeba jeho pokládku velmi dobře naplánovat. Musí zde být připevněn opravdu pevně a musí stoprocentně sednout. V opačném případě by hrozilo uklouznutí na schodech, což není rozhodně nic příjemného. Na schodiště se hodí zejména jednobarevné koberce anebo vzorované. Například se hodí šikmé pruhy. Pasovat budou i v případě, že je výmalba kolem schodiště geometrická. Zde je rozdíl oproti běžné místnosti. Se schodištěm si zkrátka můžete dobře pohrát.

Sladění s výmalbou

Pohrát si s barvou koberce můžete do nejmenších detailů. Koberec může mít totiž i zcela totožnou barvu jako výmalba pokoje. V takovém pokoji pak bude koberec působit jako neutrální základ, který se následně propojí s výmalbou. Pro tento účel jsou však nejvhodnější lehké a světlé barvy. U tmavých odstínů by tato kombinace nevypadala příliš dobře a mohla by rušit naši pozornost. Světlé barvy jsou mimochodem vhodné například do dětského pokoje. Taková kombinace koberce a výmalby je pro dětský pokoj naprosto ideální. K jednobarevnému koberci se hodí i vkusné fototapety.

Martina Langová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Deset miliard let stará vybuchlá supernova nám znovu ukáže svůj výbuch. Jak je to možné a kdy se to stane?

Tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Sekačka s tupým nožem je za trest. Trávu neposečete a navíc zničíte motor

Zavřít reklamu