Vyvarujte se největších chyb při vánočním úklidu

Používejte správné přípravky
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
10. prosince 2018 17:46 / Shutterstock
  1   0
Zase je tu období, kdy se pouštíme do generálního úklidu svého domova. Aby však všechno klapalo, jak má, musíme být na všechno pořádně připraveni. Zkontrolujte si, jestli máte opravdu všechno a teprve pak se do uklízení pusťte.

Kdo by nechtěl mít na nejkrásnější svátky v roce doma pořádně uklizeno? Nechcete-li si domů pozvat uklízečku či uklízecí agenturu, budete se do toho muset pustit sami. Díky našim radám to však zvládnete snadno.

Pusťte se do práce

Plánování nefunguje. Jakmile si budete týden plánovat, že o víkendu se pustíte do uklízení, budete celý týden bez chuti cokoliv dělat a nebude se vám do ničeho chtít. Nejlepší je nechat den úklidu tak trochu otevřený. Pamatujete si povinnosti z dětství? Když jste něco museli, nešlo to. Ale najednou jste dostali chuť si pokojík uklidit a vyšlo to na výbornou. S předvánočním úklidem je to úplně stejné.

Buďte připravení

Jakmile se rozhodnete začít uklízet a zjistíte, že vám polovina věcí k práci chybí, chuť opět zmizí. Musíte mít připravené všechno do posledního detailu. Naplánujte si, který den vyrazíte do obchodu a zde nakupte všechno, co pro generální úklid potřebujete. Hadříky, uklízecí prostředky, leštidla, dezinfekční prostředky, případně i sáčky do vysavače nebo nový mop, pokud starý už dost dobře neslouží. Kdo je připraven, není překvapen. A u úklidu to platí dvojnásob.

Používejte správné přípravky

Jestliže budete nerezové spotřebiče mýt univerzálním čistidlem a vanu zanesenou vodním kamenem drhnout přípravkem na nerez, fungovat to nebude. Jen přijdete o poslední zbytky energie a budete se zlobit, že je špína „zažraná“ a nic s tím nejde. Pořiďte si tolik čističů, kolik druhů povrchů doma máte. Uvidíte, že to funguje naprosto dokonale. V obchodě dokonce seženete i přípravky, které zamezí usazování prachových částic, a tak vám uklizená domácnost déle vydrží čistá, voňavá a bez prachu či špíny.

Uklízejte důkladně

Všichni dobře víme, jak to funguje při běžném úklidu. Děláme, že místo pod postelí a roh skrytý za sedačkou v obýváku vůbec nevidíme. Avšak má-li být úklid generální a celistvý, musíme k němu tak i přistupovat. Vymeťte, vytřete a ukliďte opravdu každou skulinku v domě, každé místo, které třeba během roku při běžných úklidech zanedbáváte. Zjistíte totiž, že takových míst je opravdu hodně. Což už ve výsledném efektu bude znát.

Domov provoňte

Po úklidu pak nezapomeňte domov provonět. Jako nejvhodnější se hodí takzvané „vůně čistoty“. Patří mezi ně citron, eukalyptus, máta nebo borovice či jiný jehličnan. Můžete zkusit i smíchat vůni pomeranče a skořice, která bude dokonale evokovat přicházející svátky. Následně si byt vyzdobte třeba podle země, kterou máte rádi.

Ekologický tip:

Pokud nechcete kupovat víc druhů přípravků na úklid, můžete některá místa zkusit vyčistit i roztokem čistého octa a jedlé sody. Silná směs dokáže vyčistit i lehce zanešené odpady nebo dokonale smýt zapečené nánosy v troubě. Vyzkoušejte.

Martina Langová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Deset miliard let stará vybuchlá supernova nám znovu ukáže svůj výbuch. Jak je to možné a kdy se to stane?

Tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Sekačka s tupým nožem je za trest. Trávu neposečete a navíc zničíte motor

Zavřít reklamu