Sůl při úklidu zvládne nahradit nejrůznější saponáty
Sůl je nepostradatelná surovina v kuchyni, ale pomůže vám i s úklidem. S kuchyňskou solí můžete vyčistit znečištěnou troubu, skvrny od vína nebo ucpaný odpad. Pokud zrovna nemáte po ruce běžné saponáty, nebo je už používat k úklidu nechcete, nahraďte je kuchyňskou solí.
Zanesená trouba
Málokoho baví úklid trouby. Často tam totiž najdete připálené zbytky jídla a mastnotu. Zjednodušte si její čištění s pomocí kuchyňské soli. Jednoduše ji nasypte na všechna zašpiněná místa. Troubu zavřete a na chvíli zapněte. Vypněte ji ve chvíli, když uvidíte, že sůl začíná hnědnout. Počkejte několik minut, než trouba vychladne.
Následně si vezměte hadřík a veškerou sůl s nečistotami setřete. Podobně můžete sůl využít i na zaneřáděný sporák. Pokud vám na něj ukápne trochu polévky či omáčky, posypte ji solí. Po vychladnutí opět setřete nečistoty hadříkem.
Červené víno na oblečení
Většina považuje rozlité červené víno za nezvratnou katastrofu. Není to však nutné. Červenou skvrnu můžete odstranit s pomocí soli. Nasypejte ji na zašpiněné místo. Udělejte to nejlépe hned ve chvíli, kdy se červeným vínem umažete. Čím dříve použijete sůl, tím budete mít větší šanci, že skvrna zcela zmizí.
Kuchyňskou sůl nechte působit na oblečení zhruba čtvrt hodiny, ale může tam být i o několik minut déle. Sůl pohltí sytě červenou barvu. Následně sůl odstraňte. Na oděvu by vám měla zůstat pouze vybledlá skvrna, kterou už zvládne vyprat pračka.
Ucpaný odpad
Ucpaný odpad občas potrápí každou domácnost. Pokud nechcete používat agresivní čisticí prostředky, sáhněte po kuchyňské soli. Nachystejte si hrnek a zhruba do jeho poloviny nasypejte sůl. Následně ji nechte rozpustit zhruba v jednom litru vařící vody.
Roztok nalijte do odpadu a nechte jej působit zhruba dvacet minut. Následně odpad propláchněte horkou vodou a vše by mělo povolit. Pokud se to však nepodaří, zopakujte tento proces ještě jednou. Dále čtěte: Jak předejít v zimním období plísním v domácnosti?