Digestoř bychom měli čistit pravidelně. Jinak hrozí vyhoření kuchyně

Čistá digestoř není jen estetickou záležitostí
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Interier 
10. ledna 2020 10:12 / Depositphotos
  2   0
Digestoř bývá obvykle místem, které mnozí lidé při úklidu poněkud opomíjejí. Přitom čistá digestoř nejen lépe vypadá, ale hlavně je bezpečnější. Pokud totiž necháte tento spotřebič umaštěný, hrozí v krajním případě i vznik požáru.

Pokud byste dodržovali doporučení výrobců digestoří, měli byste z ní veškerou mastnotu a další špínu odstranit alespoň jednou za měsíc. Poradíme vám, jak digestoř udržovat v čistotě a které přípravky nejlépe zabírají.

Nerezový povrch

Pokud potřebujete vyčistit nerezové části digestoře, vemte si do ruky jemný hadřík namočený v čisticím prostředku určeným na nerez a povrch jím jemně stírejte. Odstraníte tak mastnotu a všechny nečistoty.

Čistý povrch potom přeleštěte prostředkem s obsahem parafínu, který utvoří neviditelný film odolný proti otiskům prstů a opětovnému usazování prachu. Nepoužívejte čističe pro údržbu nerezových dřezů a vodovodních baterií. Stejně tak vynechte prostředky s obsahem chloru a dalších agresivních látek.

Mřížka

Jak vyčistit mřížku digestoře, když je mastná a zanesená? Stačí ji sundat, ponořit do teplé vody a umýt klasickým saponátem na mytí nádobí. Na větší špínu spolehlivě zabere pěna nebo sprej k čištění trouby nebo jedlá soda. Po umytí mřížku vysušte a nasaďte zpět na místo.

Čištění filtrů

Očistu si zaslouží také filtry.

Tukový filtr (kovový)

Asi 1× za měsíc jej umyjte ve dřezu nebo myčce při krátkém programu s nízkou teplotou. Stačí zatáhnout za držadlo a vyjmout. Pokud mytím zmatní, nic se neděje. Po usušení vraťte zpět opačným způsobem.

Filtr s aktivním uhlím

Myjte přibližně 1× za měsíc (dle četnosti vaření) v myčce při nejvyšší teplotě běžným mycím prostředkem pro myčky. Perte pouze filtr bez dalšího nádobí. Po umytí jej usušte v elektrické troubě při 100 °C po dobu 10 minut, aby došlo k jeho opětovné aktivaci. Filtr s aktivním uhlím měňte každé tři roky.

Klasický uhlíkový filtr

Jak vyčistit uhlíkový filtr? Myjte jej cca jednou za 2 až 4 měsíce buď ručně v teplé vodě, nebo v myčce na teplotu cca 65 °C. Nedávejte k němu žádné nádobí.

Čištění filtru digestoře jedlou sodou

Na zaschlou mastnotu dobře funguje pytlík jedlé sody rozpuštěný v horké vodě. Ponořte filtr do vody a nechte působit, než bude čistý. Jedlou sodou snadno vyčistíte i mastnou mřížku. O dalších vychytávkách, jak vyčistit i extrémně špinavou digestoř, jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci mají ambiciózní plán. Jedna biologická firma se chystá pomocí nových technologií vzkřísit...

Tech

Americká bezposádková loď umí sama vypouštět ty nejnebezpečnější rakety světa

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Zavřít reklamu