Jak vybrat opravdu dobrou varnou konvici

Vzhled konvice může ladit s ostatními spotřebiči
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
04. prosince 2018 09:13 / Pixabay
  0   1
Na trhu je obrovská škála varných konvic. Některé jsou levné, jiné drahé. Některé se nám líbí, jiné méně. Jak ale vybrat konvici tak, aby splňovala co nejlépe svůj účel? Poradíme.

Rychlovarná konvice je užitečný pomocník. Poměrně rychle uvaří dost vody na čaj či kávu pro celou rodinu. Dá se i převážet. Existují typy do auta i malé cestovní, které vám nezaberou místo v kufru. Jak se vyznat ve spleti možností? Je to jednoduché.

Konstrukce

První a podstatnou věcí je konstrukce. Důležité je, aby konvice neměla v sobě jen topnou spirálu. To už je překonaný koncept. Dno by mělo být ploché a mělo by být z nerezu. Ověřte, jak se konvice otevírá a plní vodou. Je důležité, aby vám řešení vyhovovalo. Někde se víčko otevírá na pružinu, jinde musíte víčko odklopit vlastní silou. Jde to různě komfortně a je to akce, kterou s konvicí děláte pravidelně. Vyzkoušejte chod spínače. Doporučujeme, aby spínač byl spíš bytelnější a kratší. Jinak hrozí jeho prasknutí či ulomení.

Z hlediska funkčnosti nezáleží na designu konvice. Pokud se rozhodnete pro konvici skleněnou, musíte počítat s tím, že konstrukce je křehčí. Sklo se ale lépe udržuje v čistotě. Nerezové konvice jsou také šikovné. Plastové povrchy se snadno poškrábou a ztratí svůj původní vzhled.

Objem a příkon

Hodně důležitý je objem konvice a příkon. Čím větší je objem, tím vyšší výkon byste měli požadovat. Obvykle se ty větší konvice vyrábějí o objemu 1,7 litru a mají příkon 2,2 kW. Dejte si pozor, abyste si nekoupili stejně velkou konvici s nižším příkonem. Voda by se ohřívala zbytečně dlouho. Pokud ale máte problémy s jističem, možná se vám bude konvice s příkonem 1 700 W hodit víc. To už záleží na vašich podmínkách v bytě. Jsou ovšem lidé, kteří varnou konvici nepoužívají vůbec, ale využívají ohřev na indukční desce. Více o tom se dozvíte v porovnání sklokeramiky a indukce v článku zde.

Nalévání vody

Jestli máte možnost, tak v obchodě požádejte o ukázku, jak se z konvice dá nalít voda do šálku. Některé nepodařené konvice mají totiž tendenci při větším náklonu vodu rozlívat kolem. Dá se argumentovat tím, že nesmíte konvici tolik naklánět. Zastáváme ale spíš stanovisko, že konvice by měla namířit proud vody vždy jen na vybrané místo.

Termostat

Některé konvice mají v sobě zabudovaný termostat a jsou schopné ohřát vodu jen na určitou teplotu. Jiné sice nemají termostat, ale mají zabudovaný teploměr. To slouží lidem, kteří si často připravují zelený čaj nebo jiné nápoje, které potřebují nižší teplotu vody, než je 100 stupňů Celsia. Pokud k nim patříte, určitě požadujte konvici s touto vlastností.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Nejmenší známá vajíčka druhohorních dinosaurů byla velká jen jako třešeň

Tech

Riziko vypálení displeje u moderní elektroniky. Hrozí trvalé poškození více zatížených částí

Dům a zahrada

Kmín si můžete vypěstovat na zahradě. Sází se v březnu, prostor si ale musíte připravit už nyní

Zavřít reklamu