Vyrobte si vlastní látkové doplňky do bytu, bude vás to stát minimum úsilí

 Tipy a inspirace 
01. prosince 2018 09:29 / Martina Langová
  2   0
📷
4 fotografie v galerii
Vyrobte si třeba originální vlastní obaly na polštáře Pixabay
Nemusíte být příliš zruční. Pokud se pustíte do výroby textilních doplňků do své domácnosti, bude vás to stát minimum úsilí. Za to však dodáte bytu jedinečnou eleganci, netradiční výzdobu a originalitu.

Pro výrobu textilních doplňků nemusíte ani nakupovat drahé látky. Stačí, pokud doma posbíráte zbytky starých látek nebo se vypravíte do obchodu s látkami, kde doprodávají poslední kousky. Pro tento účel využití je to naopak spíše žádoucí.

Volány

Jde o doplněk, který dnes není tolik k vidění, ale věřte, že nebudete litovat, pokud se do nich pustíte. Volány úhledně a přitažlivě zakrývají nohy i boky postele. Můžete je jednoduše přišít k prostěradlu nebo přehozu přes postel.

Volán můžete udělat hned několika způsoby. Nejméně látky vyžaduje tvarovaný přehoz se skládanými protizáhyby. Ustlané posteli dodá jednoduchý a elegantní vzhled. Nabrané nebo skládané volány se pak zase hodí spíše k ozdobnému pokoji, vzorované prošívané přikrývce nebo k jemnému vzhledu prošívaného přehozu. V každém případě byste se měli řídit celkovou vizáží vašeho pokoje. Řasit můžete z obyčejné silnější prostěradloviny, sklady na ní budou hezky držet. A pamatujte – čím silnější látka, tím mohutněji volány vypadají. Měkké a jemné volány zase mohou ozdobit menší kusy – třeba polštáře nebo dekorativní polštářky. 

Druh materiálu

Nejvhodnějším materiálem pro výrobu dekorativních doplňků v domácnosti je bavlna. Seženete buď čistou, nebo s příměsí syntetické vlákniny. Výhodou bavlny je to, že se s ní dobře pracuje, drží tvar i barvy a snadno se pere. Jedinou nevýhodou je následné použití sušičky nebo pověšení bavlny na prudké slunce. To jsou dva případy, kdy hrozí sražení látky. Sáhnout však můžete i po hedvábí. To pravé je pochopitelně drahé, pro naše účely bohatě postačí jeho syntetická náhražka. A vhodný je i samet – ten se však hodí výhradně na menší polštářky nebo třeba dekorativní obrázky na stěnu. 

Vzory a barvy

Ač se „divokým“ vzorům běžně snažíme vyhýbat, u doma vyrobených dekorativních doplňků to tak neplatí. Zvlášť v případě, že jsme méně zruční. Zde platí pravidlo – čím více vzoru, tím méně jsou vidět nedokonalosti. A nebojte se kombinovat vzory i barvy. Navíc je pak na nich méně vidět případné ušpinění. Opatrně však u geometrických vzorů – ty jsou náročné na přesnost, hodí se tedy spíše pro pokročilejší jedince.

Ubrusy a ubrousky

Může se zdát, že vyšly z módy. Ale nenechte se mýlit. Jasný a čistý styl se do našich domácností opět vrací zpět. Ubrusem můžeme navíc jednoduše obměňovat vzhled jídelního koutu. Podobnou službu udělají i menší ubrousky, které jsou také mnohem praktičtější a ekonomičtější než ty papírové. Pro tyto účely volte bavlnu s příměsí syntetiky. Zjednodušeně řečeno – materiál, který se nemačká. A sáhněte ideálně po jednobarevných látkách. U stolování bychom příliš kombinovat neměli.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Detoxikační náplasti na nohy mohou vyvolat alergickou reakci. Neexistuje navíc důkaz, proč by měly fungovat

Tech

Rozbitý ruský špionážní satelit spadl na americké území

Zavřít reklamu