Vliv podlahového topení na křečové žíly a klouby

 Technika 
11. prosince 2018 10:18 / Marie Popelková
  10
📷
4 fotografie v galerii
Kolem podlahového topení koluje mnoho mýtů Internet
O podlahovém topení a jeho vlivu na zdraví člověka koluje hodně mýtů a polopravd. Říká se například, že si podlahovým topením můžete přivodit revma nebo křečové žíly. Jak je to ale doopravdy?

Podlahové topení si získává čím dál více příznivců, na druhou stranu se zároveň objevují nejrůznější názory, které tvrdí, že má podlahové topení špatný vliv na naše zdraví. Podle odborníků je to ale nesmysl. Představíme vám nejčastější mýty, které se podlahového topení týkají.

Podlahové topení způsobuje křečové žíly

Tento názor přetrvává ještě z doby prvních podlahových topení. Trubky byly dříve rozváděny ve velkých vzdálenostech od sebe, a tak v místech nad trubkou vznikala teplota i přes 35 °C, což skutečně mohlo způsobovat křečové žíly. U dnešních moderních topných soustav ale teplota podlahy dosahuje max. 28 °C. Tato teplota žádné zdravotní potíže nezpůsobuje.

Za otoky nohou může podlahové topení

Lékařské studie prokázaly, že prudké střídání teplot nedělá našim nohám dobře. Pokud je tedy podlahové topení nekvalitně zpracované, a vyskytují se zde velké teplotní výkyvy, může to způsobit záněty žil, kloubů nebo otoky končetin. U moderního a správně provedeného podlahového topení však toto nebezpečí rozhodně nehrozí.

Jak je to s imunitou?

Objevují se názory, že podlahové vytápění může snižovat imunitu. Kritici tvrdí, že si nohy na teplo snadno zvyknou a při přechodu do studeného prostředí se stávají choulostivějšími. Teplota od podlahy do 30 °C je však naopak zdraví prospěšná. Už staré pořekadlo praví, hlavně klid a nohy v teple. Nejvíce nachlazení vzniká právě od nohou. Pokud budete mít v úrovni hlavy teplo, zatímco nohy budou v chladu, teplo vám určitě nebude. Spíše chůze po studené podlaze může být příčinou některých onemocnění, jako jsou záněty horních cest dýchacích nebo angína.

Nadměrné víření prachu

Další mýtus tvrdí, že kvůli podlahovému topení se budete potýkat se zvýšenou prašností. Problém nadměrného víření prachu je přitom naopak spíše problémem ostatních druhů vytápění, kde je hodnota podílu předávání tepla sáláním podstatně nižší (topná tělesa 10 % a konvektory 0 %). Převládá u nich totiž předávání tepla prouděním, což má za následek víření prachu v objektu. U podlahového topení je podíl sálavé složky cca 55 %.

Víření prachu je způsobeno cirkulací vzduchu, která vzniká v důsledku teplotních rozdílů v místnosti. Zatímco radiátory fungují na principu prudkého rozehřátí topného tělesa, často na 60 až 80 °C, podlahové topení uvolňuje teplo postupně. Normy určují, že maximální povolená teplota podlahy v koupelnách je 33 °C a v ostatních prostorách 28 °C. Studie ukazují, že prach se téměř nevíří do teploty 27 °C. Této teploty podlaha většinou ani nedosáhne. Pokud si na termostatu ve výšce 150 cm nastavíte pokojovou teplotu 22 °C, na povrchu podlahy se dostanete maximálně k 27 °C. Klasický radiátor dokáže zvednout daleko větší prachové částice, které se vzduchem pohybují mnohem rychleji než v případě podlahového vytápění. Teplota podlahy má malou energii na to, aby dokázala zvednout velké prachové částice.

Výhody podlahového topení

Vyhřívání místností od země patří podle odborníků k nejekonomičtějším a ke zdraví nejšetrnějším metodám vytápění. Mírné sálání z velké plochy a rovnoměrné ohřívání vzduchu je pocitově mnohem příjemnější, než pozvolné vyrovnávání značných teplotních rozdílů mezi rozpáleným povrchem topného tělesa a chladným okolním prostředím, podlahou a stěnami. Z tohoto důvodu může být teplota vzduchu o 2 až 3 stupně nižší než u klasického způsobu vytápění. Tepelné pohody dosáhnete již při 18 °C. Vzhledem k tomu, že s každým stupněm, o nějž se sníží teplota vzduchu v místnosti, dochází k úspoře kolem 6 % provozních nákladů, není to zanedbatelný fakt ani z ekonomického pohledu. Snížení nákladů na vytápění odhadují odborníci o 20 - 30 %.

Podlahové topení také nevysušuje vzduch jako bodové zdroje tepla, nenarušuje design interiéru a architektonické řešení a další výhodou jsou také nízké pořizovací náklady. Za velké plus lze považovat i skutečnost, že životnost podlahového topení je až 100 let. Navíc má člověk možnost napojit podlahové topení na jakýkoliv zdroj tepla a o bezúdržbovém provozu ani nemluvě. O tom, jaké podlahové krytiny jsou v případě podlahového topení nejvhodnější, jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Tom Cruise vyinkasoval za nový Top Gun neuvěřitelný balík. V Hollywoodu nejspíš není nikdo, kdo by za...

Styl

Demisexualita. Proč je považována za orientaci a co to vlastně znamená?

Dům a zahrada

Zapíchněte k pokojovým rostlinám hlavičky zápalek. Působí jako ochrana před škůdci a hnojivo

Zavřít reklamu