Potřebujete dovést světlo do místnosti?! Přiveďte tam světlovod.

 Interier 
07. února 2016 19:03 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Světlovod přivádí do interiérů přirozené denní světlo v až překvapivé intenzitě a jeho vedení může mít až několik desítek metrů. Interier
Přivést si přirozené denní světlo do interiéru je nejlevnější způsob, jak osvětlit svůj domov. Nestačí vám to, které přichází okny? Bydlíte v podkroví? Pak zkuste uvažovat o světlovodu.

Pro místnosti bez oken

Světlovod je určen pro přivedení denního světla do místností bez oken, jako jsou tmavé chodby, šatny či koupelny, ve kterých je nutné i během dne využívat umělé osvětlení. Díky tubusu s vysoce odrazivou reflexní vrstvou přivedete denní světlo téměř kamkoliv v domě, a to i v zamračených zimních dnech.

Množství denního světla, které světlovod přivádí, závisí na počasí, ročním období, sklonu střechy, světových stranách a na délce tubusu. Abyste do domu přivedli co nejvíce denního světla, je vhodné umístit horní část světlovodu na nejvíce osluněnou část střechy, kde vám bude dolů do místnosti odrážet ještě větší množství světla. V interiéru je světlovod zakončen kruhovým difuzérem s akrylátovým dvojsklem, které je možné jednoduše demontovat a umýt.

Jak fungují

Světlovod je pasivní osvětlovací systém schopný přenášet světlo na velké vzdálenosti s pomocí odrazů od vysoce reflexního povrchu. Skládá se ze tří na sebe navazujících částí: kopule nebo čtvercového rámu s pevným zasklením umístěným ve střeše, pevného tubusu a difuzéru rozptylujícího světlo do místnosti.

Tak může majitel domu dostávat do interiéru přirozené denní světlo po celý rok. Znamená to až 80% úsporu energie tam, kde by jinak muselo být umělé osvětlení.

Střešní kopule

Podstatné rozdíly mohou být ve výkonnosti kopule. Hladké plastové kopule jsou dnes střídány mnohem kvalitnějšími tvrzenými plasty, které se již mohou srovnávat se sklem. Sodno-draselné nebo křišťálové sklo je ideálním materiálem.

Např. Lightway pro menší průměry světlovodů používá křišťálové sklo. Sklo je přirozeně odolné vůči slunci, nezmatní ani nezmléční. Optika skleněné kopule zajistí větší množství zachyceného světla. Křišťálové sklo je tvrdé a hladké a nezachytává nečistoty z ovzduší. Jestliže se přece jen zašpiní, do skla se nečistota nevpeče, ale při prvním dešti se lehce smyje z povrchu.

Existují i světlovody se čtvercovým rámem s pevným zasklením (např. od Velux). Tento světlovod lze instalovat do jakékoli skládané střešní krytiny ve sklonu 15-60°, ve které se jeví jako ploché střešní okno menších rozměrů. V tomto případě je jen minimálně narušen vzhled střechy.

Tubus hraje podstatnou roli


Účinnost světlovodu zásadně ovlivňuje kvalita tubusu, respektive jeho vnitřní zrcadlová plocha. Povrch je tvořen silně reflexní vrstvou a musí být dokonale hladký. Odrazivost kvalitních tubusů může dosáhnout více než 99 %.

Důležitá je i délka tubusu. Montují se světlovody dlouhé 20 m a to při zachování dobré účinnosti osvětlení, v rodinném domě bychom měli vystačit se světlovody kratšími, maximálně do 5 m při průměru 22 cm a 7 m při průměru 32 cm.

Cesta světla nemusí být přímá, tubus lze směrovat koleny. Existují také tubusy flexibilní, které připomínají hadici, jež se dá různě ohýbat. Flexibilní tubus o průměru 35 cm má v nabídce např. Velux. S ním lze vést světlo až do 6 m.

Každý ohyb ale znamená určitou světelnou ztrátu, proto bychom o světlovodu měli uvažovat zejména tam, kde nepotřebujeme více než dva ohyby.

Při úvahách, zda do nějaké místnosti instalovat světlovod, pečlivě zvážíme, k jakému účelu místnost slouží a jak intenzivní světlo je potřeba. Např. cena světlovodu Lightway je zhruba stejná jako kvalitního střešního okna. Záleží ale na délce vedení tubusu.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Leonardo DiCaprio to už přehání, shodují se fanoušci. Jeho nejnovější modelce je totiž jen devatenáct

Styl

Konopí u žen i mužů dokáže přivodit mnohočetný orgasmus, zvyšuje libido a dodává chuť na sex, ukazují...

Tech

Tankery KC-10 jdou do důchodu. Stroje s přezdívkou Big Sexy nahradí KC-46 Pegasus