Kam umístit skleník

 Exterier 
03. září 2016 08:06 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Pro úspěch vašeho pěstování je umístění skleníku naprosto klíčové. Internet
Na každou zahrádku lze umístit odpovídající skleník.

Chcete-li ho využívat hlavně v době vegetačního období, případně si zde vypěstovat i několik druhů zeleniny, je ideální orientace sever–jih. V případě, že ho chcete využívat hlavně na jaře a na podzim a tím si prodloužit období vegetace, bude lepší, když ho budete orientovat ve směru východ–západ. Nebojte se, změníte-li po čase tento svůj záměr a budete ho chtít využívat jinak, existuje spousta dalších možností, jak jeho nepříznivé umístnění “vyladit“.

Stinná a větrná poloha


Skleník by rozhodně neměl stát v blízkosti stromů. Husté větve by totiž na něj vrhaly stín, padající listí nebo ptáci by znečisťovali jeho povrch a ve větru by ulomená větev mohla sklo i roztříštit. Nižší dřeviny, keře, naopak v silně větrné poloze můžeme použít jako ochranu proti větru.

Sklon pozemku


Řešíme také rovinnost pozemu se skleníkem. Svah může být problematický, jelikož se pod ním může tvořit takzvaná mrazová kotlina, která udržuje studený vzduch. Ideální je pro skleník pozemek v rovině, pokud ale musíme skleník stavět ve svahu, čekají nás náklady na podezdívku či úpravu terénu.

Voda a svah


Měli bychom si též dát pozor na vodu, která může ze svahu stékat. Voda může poškodit základy skleníku a přemokřená půda ve skleníku nakonec vadí právě i rostlinám. Stejně tak není vhodné stavět skleník na přemokřených místech pozemku bez předchozí drenáže.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město