Kouzlo a princip zenových zahrad

 Exterier 
13. srpna 2016 23:17 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Zenová zahrada je druh japonské zahrady sloužící k meditaci a rozjímání. Internet
Zenová zahrada je místem pro tichou meditaci, relaxaci, zastavení se během dnů plných stresu. Nikde nejsou dány speciální požadavky na její nejvhodnější velikost. Pokud do prostoru, který máte k dispozici zakomponujete všechny elementy, které charakterizují Zenovou zahradu, pak je úplně jedno, zda se jedná o zahrádku o velikosti jednoho čtverečního metru nebo fotbalového hřiště.

Vytvořte si zahradní plán


Chcete-li si vytvořit zenovou zahradu, je rozumné nejprve si vypracovat plán. A to zejména tehdy, když si zde přejete mít velké balvany, které jsou základem celého místa. Vždyť takovéto balvany se jen tak snadno nepřemístí. Dalším důležitým krokem je položení jakési "protikořenové" ochrany v místech, kde chcete mít štěrk či písek. Nejprve se musí provést ty náročnější práce a teprve potom můžete přistoupit k té příjemnější části zakládání zahrady, a to je výběr rostlin. Při výběru zeleně mějte na paměti, že rostliny, které do své zenové zahrady vyberete, by měly dobře snášet poněkud kyselejší půdní druh.

Hlavní prvky:


Štěrk

Jako základní materiál se používá drcený šedý granit.

Kámen


Hlavním prvkem jsou kameny. V tradiční zenové zahradě se používal vždy lichý počet kamenů – minimálně 3. Výjimkou jsou kompozice o dvou kamenech v rozložení 1+1 nebo 2+2. Nejčastěji se používá rozložení 3+1 nebo 3+5. Horní hranice počtu kamenů není pevně dána, ale mělo by platit pravidlo, že méně je více. Kameny v zenové zahradě podněcují k představivosti, iniciují intuitivní vhled a slouží jako prostředek duševní očisty na cestě k osvícení. V suché zaharadě se kromě solitérů používají i další kameny, např. v podobě cesty (tzv. placáky) nebo oblázky v říčním toku nebo jako obruba zahrady. Další použití kamenů je možné u japonské zahrady bohatší na prvky, jako jsou můstky, lavice atd.

Voda


Dalším z prvků zenové zahrady je voda, resp. asociace vody uhrabáním písku do podoby vodního toku či vodní hladiny. Speciálními hráběmi se tvoří např. kruhy okolo ostrůvku nebo vodní plocha klidná či rozbouřená. Říční koryto nebo potok se dá také napodobit použitím kamenů nebo štěrku.

Mech


Doplňkovým prvkem v zahradě je mech či menší keř. Mechy jsou vizuálně příjemným zpestřením jinak suché zahrady.

Vhodné rostliny


Co v zenové zahradě nesmí chybět je přirozeně vysoký bambus. Jeho kořeny však rychle a bujně rostou. Proto je dobré vysadit bambus nejprve do velkého kořenáče bez dna a s ním teprve do půdy. Tak předejdete tomu, že byste za pár let měli svou pěknou zenovou zahradu prorostlou bambusem. Na slunné stanoviště můžete vysadit například azalku na kmínku nebo červený javor dlanitolistý (Acer palmatum Atropurpurea) s listy protkanými jemnými žilkami.

Dále zde můžete vysadit korejskou jedli (Abies koreana) nebo japonskou okrasnou slivoň (Prunus serrulata Amangova) či odrůdu slivoně Prunus subhirtella Autumnalis, která bohatě kvete v zimě a pak ještě jednou na jaře. Ani magnólie by zde neměly chybět.

Na stinnější místa se přirozeně hodí kapradí. Velmi pěkně působí skupinka kapradí. A nezapomeňte na lichý počet rostlin.

Jak na slunci, tak i ve stínu mohou růst různé druhy funkií. Ty by v zenové zahradě rozhodně neměly chybět.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47