Bezbariérová koupelna. Jak se vyhnout následným komplikacím

 Interier 
28. července 2016 17:53 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Bezbariérová koupelna Internet
Nejde pouze o koupelny pro osoby na vozíku, ale ve většině případů především osoby s omezenou možností pohybu. Tedy o lidi starší, po úrazu či lidi jinak tělesně handicapované. Vynechat nemůžeme ani osoby s omezenou možností orientace, tedy osoby postižené zrakově.

Koupelna může být pro handicapovanou osobu či seniora kritickým místem. Kluzká podlaha, vysoká vana, nevhodný sprchový kout. Každá osoba má jiné fyzické omezení. Na trhu lze ale najít sanitu, která specifické problémy vyřeší.

Vnitřní řešení koupelny 

Celý prostor musí být dostatečně veliký, aby se v něm člověk na vozíku pohodlně vytočil. Manipulace s vozíkem zabere plochu přibližně metr a půl. Pro vozíčkáře je důležité i umístění vypínače, otvírání oken, sprchové baterie, košík na mýdlo, šampon apod. Zde počítejte s výškou mezi 70 až 120 cm. Dalším důležitým parametrem je možnost zajet s vozíkem pod umyvadlo, které je vybaveno prodlouženou pákovou baterií pro snadnější ovládání. To všechno vyžaduje speciální sanitární keramiku pro tělesně postižené.

Záchod a umyvadlo 

Minimální šířka samostatné záchodové kabiny je 180cm, hloubka pak 215cm. U rekonstrukcí je min rozměr stanoven na 160×160cm. Mísa musí být osazena 45cm od zdi a to ve výšce 46cm nad podlahou (platí pro vozíčkáře). Jinak je vhodné volit vyšší osazení ve výšce 50cm. Vstávání z takovéto mísy je o dost pohodlnější. Mezi čelem mísy a zadní stěnou místnosti musí být 70cm proto, aby vedle ní mohl pohodlně zajet vozík. V případě minimálních rozměrů místnosti by měl být tento volný prostor naproti dveřím. Ze záchodové mísy musí být jednoduše dostupné ovládání splachování umístěné na boční stěně, zásobník s toaletním papírem i umyvadlo.

Nezapomeňte, že umyvadlo musí umožnit podjezd vozíku (nemůžeme tedy pod něj umístit skříňku). Jeho horní hrana musí být ve výšce 80cm nad podlahou. K tomuto účelu se vyrábí speciální plochá ergonomicky tvarovaná umyvadla se skrytým, podomítkovým sifonem. U umyvadel v koupelnách dbejte na dostatečný odkládací prostor po jeho stranách. Platí zde opět pravidlo, aby bylo vše dosažitelné z jednoho místa (prodloužená baterie, mýdlo, ručník a další hygienické potřeby).

Po obou stranách mísy musí být madla ve výši 80cm (to ze strany přístupu k WC musí být sklopné). Alespoň jedno svislé madlo délky 50cm je také potřeba vedle umyvadla. Osazení madel, třeba jen jednoho u WC a jednoho u umyvadla, ocení jistě i lidé starší. Atypické je pro vozíčkáře také zrcadlo. Mělo by být instalováno ve sklonu 10°.

Sprchový kout

Vyhláška uvádí min rozměr sprchového koutu 90×90cm. Pokud vám to prostor dovolí, zvolte rozhodně větší (min 90×120cm). Do sprchového koutu umístěte sklopné sedátko o rozměru 45×45cm, opět do výšky 46 až 50cm. Sedátko situujte 60cm od boční stěny. Ideálně by také na této stěně kolmé k sedátku měla být umístěna ruční sprcha s pákovým ovládáním. V místě ruční sprchy přidejte také vodorovné i svislé madlo (vedle sedátka a za ním). Ve sprše je obzvlášť důležitý protiskluzový povrch. Ten zajistí přímo dlažba nebo je možné koupit protiskluzové podložky. Dlažbu mírně vyspádujte směrem k odtoku nebo použijte vaničku zapuštěnou na úroveň podlahy. V případě, že bude sprcha sloužit vozíčkáři, musí být místo pro odložení vozíku během sprchování oddělitelné závěsem nebo posuvnou zástěnou.

Vana

Vana není zrovna praktickým zařízením ke každodennímu užití. V bezbariérové koupelně proto určitě nesmí chybět sprchový kout. Vana by měla být spíše doplňkem navíc. Nemusíme se jí ale úplně vzdávat. Složité je vždy vstupování do vany. To si můžeme ulehčit opět pomocí madel. V dnešní době se také vyrábějí speciální vany s vodotěsnými dvířky, které nám přesun usnadní ještě více.

Horní hrana vany nesmí být výš než 50cm nad podlahou (kvůli sesednutí z vozíku). Od přilehlé stěny by pak měla být vana odsazena nejméně o 10cm (ne na doraz) a za hlavou pak využijeme přizděnou plochu šířky nejméně 40cm. Samozřejmostí je opět protiskluzový povrch a umístění všech potřebných věcí (mýdlo, ručník, atd.) v dosahu při pobytu ve vaně. Do vany pak můžeme ještě umístit mobilní závěsné či elektrické sedátko.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Oáza pohody: Jak zahradní lavičky a domky promění vaši zahrádku

Tech

Do Prahy přijede šokující koncept Inception, ukáže se v listopadu na e-Salonu v Letňanech