Zemní vruty - postavíte na nich téměř cokoliv snadno a rychle!

 Exterier 
06. července 2016 23:11 / Marie Popelková
  0   0
📷
1 fotografie v galerii
Freedomek na vrutech Internet
Zemní vruty jsou v podstatě geniálním vynálezem, kterým se dá ušetřit spousta času a peněz. Tzv. šroubovaný základ pomocí zemních vrutů lze využít svépomocí, např. na ploty, zábradlí, dětské koutky, osvětlení, přístřešek na auto, pódium, na pergolu, různé zahradní stavby, mostky, lavičky, slunečníky, sušák na prádlo, značky, stožáry, zahradní domky, branky, ukotvení houpačky atd.. Je toho opravdu hodně. Zemní vruty jsou zašroubované během několika minut a bez námahy. Odpadá kopání, problém s nahromaděnou hlínou a betonování. V případě změny stanoviště, snadná demontáž.

Proč zemní vruty?

Zemní vruty mají totiž ve srovnání s tradiční technologií celou řadu předností, jedná se především o rychlost a snadnost výstavby. Ukotvení předmětů do země se dá bez problémů zvládnout za jediný den. Není třeba čekat s montáží, protože základy postavené na vrutech jsou okamžitě zatížitelné. Montáž je navíc možná kdykoli během roku, tedy i v zimě. Zemní vrut při zašroubovaní do země, zpevní a zhutní zeminu ve svém okolí a ve spojení s plochou závitu vytvoří velice pevný základ.

U dočasných staveb navíc oceníte snadnou demontáž a možnost opětovného použití vrutů. Snadnost a rychlost výstavby v žádném případě není na úkor životnosti a spolehlivosti. Naopak, díky jevu sesedání zeminy se vlastnosti vrutů v čase zlepšují. Zemní vruty jsou vysoce odolné také vůči větru a vhodné i do svažitých terénů.

Základem dobře provedené instalace je ovšem nákup kvalitních vrutů s certifikátem kvality a se stavebně-technickým osvědčením.

Instalace roksorem

Nejmenší vruty, které jsou vhodné pro slunečníky, ploty, sušáky, ale i lehčí dětské sestavy, můžeme do země zavrtat pomocí zavrtávací tyče, tzv. roksorem. Použít můžete i krátkou ocelovou tyč, kterou jistě najdete v dílně či garáži.

Abychom se přesvědčili, že se v místě vrtání nenachází v zemi kameny či kořen stromu, zatlučeme nejprve tyč do země. Pokud narazíme na překážku, zjednodušíme si instalaci předvrtáním otvoru SDS vrtákem o průměru 20 - 30 mm.

Jakmile začneme zapouštět vrut do země, musíme neustále ověřovat rovnost, resp. kolmost vrutu. K tomu nám poslouží vodováha, ovšem u KRINNERa myslí na vše. Proto v sortimentu najdete trojúhelníkovou vodováhu, kterou si jednoduše pomocí gumiček přichytíte na vrut a nemusíte se zdržovat neustálým přikládáním ruční vodováhy. Správný směr vidíte okamžitě.

Pokud kotvíme např. plot nebo velký sušák na prádlo, vložíme do vrutu sloupek a zasypeme jej štěrkem, tím zabráníme jeho vytažení. Pokud kotvíme např. slunečník, tyč jen přitáhneme šrouby. U slunečníku předpokládáme, že jej budeme na zimu vyndávat a uklízet.

Instalace ručním křížem

Ruční kříž doma asi mít nebudete, proto si ho můžete zapůjčit u nejbližšího prodejce. Nainstalujete s ním i vruty nejmenší, ovšem kvůli jednomu slunečníku se asi do prodejny obtěžovat nebudete. Pokud však budete vrtat vruty pod pergolu či terasu, ruční kříž vám přijde vhod.

Stačí nasadit hlavu kříže na patku vrutu a už můžete pracovat. Výhodou této instalace je možnost pracovat ve dvou. Pokud se jedná o větší vruty, jednomu člověku by se pracovalo těžce, ovšem ve dvou to bude hračka. Samozřejmě používejte opět vodováhu. Odhadnout kolmost vrutu od oka by se nemuselo vyplatit.

Vrtací stroj

U profi staveb již nemůže být ani řeč o tom, že by vruty s výškou 2 metrů byly vrtány ručně.

A že nevíte, co by bylo možné vrtat na dvoumetrové vruty? Co takhle dřevostavby či jiné montované a modulové stavby? Tento způsob zakládání stavby vychází z bodového podepření podlahové konstrukce objektu a je proto velmi podobný dosavadnímu zakládání na betonových pilotech. Výstavba rodinného domu je zhotovena při standartní propustné zemině do 1 dne.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Památka zesnulých nebo Halloween? Jak se slaví svátek mrtvých napříč světem

Dům a zahrada

Než přijdou Dušičky, vyčistěte náhrobky. Na každý materiál platí něco jiného

Zavřít reklamu