خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Jak poznat rustikální styl a kam se nejlépe hodí?

Zařiďte si domácnost podle svých snů
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
13. srpna 2018 14:04 / Shutterstock
  0   0
Rustikální, selský i Provence styl dokáží vnést do každé domácnosti skutečnou prosluněnou atmosféru bez kompromisů. Zatímco styl Provence se vyznačuje něžnou svěžestí a selský styl masivní robustností, tak styl rustikální je velmi dekorativní a ozdobný. Pokoje v rustikálním stylu bývají laděné do hnědé barvy a působí velmi útulně a pohodlně.

Slovo „rustika“ pochází z latiny a původně znamenalo „zdivo z velkých a na vnější straně neopracovaných nebo nahrubo opracovaných kvádrů“. Rustika zdůrazňuje spáry mezi kameny, takže zdivo působí mohutným plastickým dojmem. Užívala se ve starověkém římském stavitelství a ve středověku, zejména u pevnostních staveb, v renesanci, v baroku i v 19. století hlavně pro přízemí paláců a reprezentačních budov.

Slovo „rustikální“ už má ale trochu jiný význam a znamená selský, venkovský. Rustikální styl je styl bydlení bohatých rodin na francouzském a anglickém venkově. V současné době se slovem „rustikální“ označuje například speciálně opracovaný nábytek ze dřeva nebo i dlažba a obklady imitující původní a staré dlaždice. 

Bez pravého dřeva to nepůjde

K rustikálnímu stylu patří masivní dřevo. Především dubové nebo cedrové dřevo se ve venkovském stylu kombinuje s kamenem, pálenou cihlou a kovem. Dřevěné podlahy a skříňky mají obvykle uměleckou patinu, díky které působí jakoby zastarale. Doplňky jsou opatřeny popraskaným lakem či oprýskaným povrchem. Pokud se vám líbí rustikální styl, nemusíte kupovat nový nábytek a dekorace, ale postačí staré kusy z bazarů nebo půdy. 

Jak styly rozlišit

V současné době vzrůstá zájem o styly, které jsou více útulné a méně chladné. Mezi tyto styly patří nejen rustikální, ale také selský styl nebo styl Provence, který vyniká spíše lehkostí, jemností a bílou barvou. Všechny tyto styly sází na masivní dřevo, propracované detaily, nádech starých časů a romantiky. Oproti selskému stylu, který je více venkovský a chalupářský a vynikne v horských penzionech, je rustikální styl oblejší a opracovanější. Je tak pravým opakem strohosti. Dobře se kombinuje s tmavě zelenou, tmavě hnědou a šedou barvou. Výsledný efekt podtrhnou doplňky v přírodních materiálech. Zatímco k Provence stylu se hodí proutěné dekorace se sušenými bylinami, selský styl je dobré doplnit dřevěným či kovovým nádobím a k rustikálnímu stylu se hodí luxusnější starožitnosti. Více o Provence stylu jsme psali zde.

Kam se hodí rustikální styl

Na chalupě, v roubence či v horské chatě vynikne zejména jednoduchý selský styl. V dražším podniku by ale měl být nábytek rustikální. Je totiž o něco luxusnější a honosnější. Do klasického panelákového bytu se příliš nehodí. Nábytek z masivu totiž bývá poměrně robustní. Skvěle pasuje do ložnic. Rustikální postel vás uklidní už jen při pohledu na ni! Skvěle vypadá rustikální nábytek také v obýváku. Kromě dřeva se v rustikálních domácnostech objevuje mnoho drobných ozdobných prvků.

Například květinové ornamenty nebo jemně vyřezávané úchytky. Typické jsou starožitné masivní hodiny, polštářky a různé do detailu propracované dekorace a nepraktické „zbytečnosti“, které pouze dotvářejí atmosféru. Tento styl se naopak příliš nehodí do dětského pokoje či pracovny.

📷
2
fotografie
Marcela Plachá | inStory.cz
Kam dál?
Investování do investičních bytů
Koupili jste starší dům či byt? Toto je první, co musíte vyměnit!
Pokud chcete předejít bolestem zad, zaměřte se na zdravé sezení
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Říkají vám, že jste hloupí? Pak vás nový objev vědců hodně překvapí

Tech

SpaceX zveřejnila jméno svého prvního zákazníka. Kolik za výlet do vesmíru zaplatí?

Dům a zahrada

Pěstujte si mátu po celý rok. Víte, který druh je nejlepší a nejchutnější?