Pusťte si do bytu kovovou krásu

 Tipy a inspirace 
09. srpna 2018 14:06 / Marcela Plachá
  0
📷
7 fotografií v galerii
Kovové doplňky se hodí i na balkon či terasu Internet
Malé i velké, roztomilé i industriální – kovové dekorace mají mnoho podob. Jednoduše s nimi vyzdobíte jakýkoli interiér. Nechejte se inspirovat.

Většinou se při výzdobě bytů jejich majitelé poohlížejí po roztomilých dekoracích z porcelánu, dřeva nebo skla. Kov zůstává trochu v ústraní. Je to ale velká škoda. Kousky vyrobené z kovu, plechu s různou povrchovou úpravou či doplňky v metalických barvách, interiér rázem dostane novou (často luxusní) tvář. 

Hodí se kamkoliv

Kovové a plechové dekorace se díky nejrůznějším možnostem povrchových úprav hodí prakticky do každého interiéru. Mohou být studené a chladné, ale také dozdobené korálky nebo působit velmi umělecky a originálně. Některé dekorace z kovu jsou upraveny patinováním a mají tak starodávný nádech. Kovová loďka, kolo nebo šperk pak vyvolává dojem dávných časů a mnoha zapomenutých dobrodružství. Do venkovsky laděných interiérů nejlépe zapadnou doplňky z kovu nebo plechu bez úpravy. Moderní a minimalistické bydlení oživí tyto dekorace s metalickými odlesky.

Nejčastější kovové doplňky

Velmi často zdobí domovy drátěná zvířátka, kovové hodiny i andělíčci. Mnohdy jsou tyto dekorace doplněny o skleněné plošky, korálky, kamínky nebo i dřevo. Do moderních interiérů bývají zakomponovány i velmi robustní kovové žirafy, lidské postavy apod. Běžně už se v moderních domácnostech setkáte s kovovými květináči nebo lucernami. 

Metalický luxus

Velmi efektní jsou metalické barvy, ať už zlatá, stříbrná či měděná. Není dobré to s nimi přehánět, aby interiér nepůsobil nevkusně. Chybu ale neuděláte, když si vyzdobíte domácnost kovovou metalickou vázou, miskou nebo svícnem. Metalické odstíny se už tradičně hodí pro vánoční období. Skvěle vyniknou s kontrastními chladnými či teplými tóny na neutrálním základu. Měděnou můžete kombinovat s pudrově růžovou i mátovou. Ke zlaté se hodí černá nebo bílá a ke stříbrné třeba červená a fialová. 

Kovový nábytek

Kovové prvky na nábytku se hodí i do moderního interiéru a mohou do něj vnést i trochu romantiky. Většina kovových skříní, stolků a židlí působí velmi elegantně. Populární jsou také kovové postele, a to jak v jednoduchém industriálním stylu, tak i ve stylu romantickém, například s nebesy. Většinou jsou k dostání v černé nebo bílé barvě se zlatou, stříbrnou nebo měděnou patinou. Kovový nábytek se využívá hlavně v industriálně laděných interiérech, jak jsme psali zde.

Proč zvolit právě kov

Kov je historický materiál. Jeho užití sahá daleko do pravěku, kdy se z něj vyráběly především zbraně a některé důležité nástroje, ovšem v nejrůznějších formách se používal také jako platidlo. Po celé epochy si také uchoval výlučné postavení ve šperkařství a mincovnictví. Dodnes je nenahraditelný při výrobě zvonů. Kov mnoho vydrží, umí působit robustně i velmi jemně. Jeho údržba je velmi nenáročná.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu