Několik rad, jak vyhnat zatuchlinu z nábytku

 Tipy a inspirace 
25. června 2021 10:11 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Kombinace starožitného a moderního nábytku je stále populární Pixabay
Přivezli jste si nádherný starožitný nábytek po babičce, ale spolu s ním také nepříjemný zápach zatuchliny? Existuje několik rad, jak se s ním vypořádat.

Myslíte, že starožitný nábytek do moderního interiéru nepasuje? Omyl! Kombinace moderního a starožitného nábytku je čím dál populárnější. Proto není divu, že čím více lidí doslova "pase" po nějakém starožitném dědictví po babičce nebo dědečkovi. Některé kousky stačí jenom lehce zrenovovat a mohou sloužit znovu desítky let. Jenomže co dělat, když se z takové krásné skříně nebo nočního stolku line nepříjemný odér?

Staré známé pohlcovače  

Ještě než sáhnete po chemii, určitě vyzkoušejte některý z přírodních pohlčovačů zápachu. K nim patří ocet, soda a káva. Ocet nalijte do misky s vodou a dejte rovnou do skříně, kde jej necháte působit klidně přes noc. Stejně tak můžete vyzkoušet i účinky mleté kávy, kterou nasypete do plátěných sáčků, či jedlé sody. Tu můžete využít i na čalouněné kusy nábytku a poté ji vysát. Naopak na provonění skříně vám postačí pár kapek levandulového oleje, který po smíchání s vodou umístěte do skříně a nechte ho, ať skříň krásně provoní.

Když to bez chemie nejde 

Nic z přírodních prostředků nezafungovalo? Pak vám opravdu nezbude nic jiného, než sáhnout po silnějším kalibru v podobě chemického prostředku. A protože chemie umít sice být dobrý sluha, ale také špatný pán, používejte čisticí prostředky pouze podle uvedeného návodu. Na lakovaný nábytek vybírejte takové, které obsahují včelí vosk, na povrchově neošetřený nábytek můžete zkusit také chlorový prostředek. Ten ale nejprve vyzkoušejte na nějakém méně viditelném místě. Poměrně velkou službu udělá také klasické kočičí stelivo, které dokáže skvěle pohlcovat pach, a to nejenom z nábytku, ale například i zapáchajícího koše. Pokud chcete vědět, jak na to, více jsme psali zde.

V rukou restaurátorů

Nic nepomáhá? Pak zkuste svěřit zatuchlý nábytek odborníkům. Ti jej dokáží ošetřit speciálním aerosolem, případně jej ošetří smirkovým papírem a novou vrstvou laku nebo novým čalouněním. 

Nejde jen o zápach

Každopádně, pokud nejde jen o obyčejný zápach, ale skutečně zatuchlinu, zamyslete se nad tím, zda tento kus nábytku opravdu tak nutně potřebujete. Nejde totiž jen o zápach jako takový. Taková ta klasická "zatuchlina" bývá totiž doslova semeništěm nejrůznějších bakterií, virů a plísňových spor, které mohou ohrozit zdraví vašich dětí, zvlášť, pokud mezi s sebou máte astmatika. Zdraví máme pouze jedno.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David oslavil šedesátiny s dvouletým zpožděním. Dostal ale multiplatinovou desku

Styl

Nestárneme jen věkem, ale také stresem. Díky němu rychleji stárne náš imunitní systém a přicházejí...

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu