Usnadněte si práci štípačkou na dřevo

 Technika 
05. září 2016 21:28 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Štípače dřeva: horizontální štípačka Internet
Pokud už Vás nebaví neustálé štípání dřeva sekerou a následně bolavá záda, bude se do Vaší zahrady hodit štípačka na dřevo, která udělá těžkou práci za Vás.

Štípačky dřeva vám připraví polínka o ideálních rozměrech úplně bez námahy. V krbových kamnech se s nimi bude zatápět jedna radost. Navíc mají všechny štípačky dřeva praktická kolečka, takže je snadno dopravíte z garáže na místo, kde nikoho nebude rušit jejich provoz, a poté zase zpátky.

Jak štípačky fungují


Hydraulický okruh každé štípačky pohání elektrický nebo čtyřdobý spalovací motor. Spodní stolice stroje pracuje jako protipól štípacího klínu, zajišťuje držení štípaného kmenu ve správné poloze. Štípačky se rozdělují na horizontální a vertikální typy.

Horizontální vs. vertikální typ: který se hodí právě pro vás?


Horizontální stroje štípou dřevo ve vodorovné poloze a patří mezi méně výkonné, určené pro občasné použití a průměry okolo dvaceti centimetrů. Vertikální provedení jsou výkonnější, zaměřené na časté použití při štípání průměrů až pětatřicet centimetrů.

Štípací klín a kříž patří do základní výbavy stroje. Křížový klín podstatně zrychluje práci. Ceny horizontálních štípaček oscilují okolo pěti tisíců korun. Jejich výkonné vertikální verze stojí patnáct tisíc korun a více dle provedení.

Základem je říct si, kolik toho budeme dělat, jak velká polena máme a z jakého stromu. Měkké dřevo, jako je smrk, potřebuje menší tlaky na štípání než dubové. A jestli chcete štípat malá polínka do kamínek, pak je nesmysl kupovat si profi štípačku na metrová polena.

Takže si řekněte:

Jakou potřebuji délku

1) do 50 cm 2) nad 50 cm

Jaký mám průměr polen

1) do 25 cm 2) nad 25 cm

Jaký druh dřeva budu štípat

1) měkké dřevo 2) tvrdé dřevo

Pokud jste třikrát měli č. 1), pak jste kandidáti na jednodušší horizontální štípačky, třikrát č. 2) znamená dražší vertikální štípačku.

Kontrolujte také délku a umístění napájecího kabelu. Některé levnější modely mají kabely vyvedeny jen kousek od motoru, a mohou se tak snadno dostat do štípací oblasti. Kabel by měl být vyvedený tak, aby směřoval co nejdál od štípací plochy, a měl by být dostatečně dlouhý, aby dosáhl do zásuvky.

Protože štípačky pracují pod velkou zátěží, hledejte také takovou značku, která má dostatečné servisní zázemí ve vaší blízkosti. Nechceme malovat čerta na zeď, ale závada se objevit může a odvážet takovou štípačku přes půl republiky se nevyplatí.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězdy se podělily se svými fanoušky o „nezapomenutelný piknik“

Styl

Skvělý asijský trik, díky kterému už nikdy rýži nerozvaříte

Tech

Vlastnit či nevlastnit? Auto na „operák“ je dostupnější než kdykoli předtím