Jak vybrat novou televizi do obýváku

Televize se často stává dominantou místnosti
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Technika 
22. října 2018 12:30 / Pexels
  0   1
V souvislosti se zaváděním nové normy televizního vysílání DVB-T2 se mnozí rozhodují pro nákup nové televize. Ne každý je odborník a ne každý rozumí technickým detailům. Nač se tedy zaměřit, abychom neudělali úplnou hloupost? Poradíme.

Televizní přijímače prošly obrovským vývojem. Od starých klasických obrazovek, přes plazmové panely a starší LCD panely až k současným zobrazovačům na bázi OLED a moderním LCD LED panelům. I cenová škála je obrovská. Pokusíme se proto naznačit, podle čeho si dobře vybrat. Vždycky je vhodné, abyste si vybraný model také dobře prohlédli v prodejně, kde bude v provozu.

Nekupujte levné šmejdy

Jako i u jiných výrobků i zde platí, že levné modely neznámých značek mají ke kvalitě hodně daleko. Pokud chcete ušetřit, stojí za to koupit třeba loňský model zavedeného výrobce, který bude prodáván logicky se slevou. Pokud se zaměříte na střední třídu, chybu rozhodně neuděláte. Levné televize mohou mít význam jako řešení pro chatu, kde se chcete podívat občas na zprávy a sem tam na nějaký pořad. Jestliže to se sledováním filmů a televizních pořadů myslíte vážně, měli byste se poohlédnout jinde.

Full HD nebo 4K

Tento spor za nás v současnosti řeší výrobci. Většině z nás by bohatě stačilo Full HD, ale výrobci u svých modelů ve střední a vyšší třídě stále častěji montují právě 4K panely. Jestliže věci příliš nerozumíte, může pro vás být přítomnost rozlišení 4K u solidní značky určitou zárukou, že televizor bude lepší a lépe vybavený. Jinak 4K rozlišení má smysl zejména pro sledování filmů z Ultra HD Blu-Ray, ze satelitu, kde je pár sportovních programů, které vysílají v tomto rozlišení, případně pro počítačové hry z moderních konzolí do obýváku. Jinak stačí Full HD, což může být impuls pro ty, kdo chtějí ušetřit.

Pozor na formáty

V současnosti jsou nejdůležitější podporované formáty videa. Dejte si pozor, abyste kupovali televizor s normou DVB-T2 a podporou kodeku HEVC, který může být u některých přijímačů uveden jako H.265. Pozor neplést s H.264, který podporují i televizory starší, které by vám ale do budoucna neposloužily.

Další možnosti

Zbytek vašeho výběru může být o různých vychytávkách, které televizor nabízí. Pro někoho je důležitý počet vstupů videosignálu, pro jiného je důležité připojení televizoru k internetu a možnosti provozovat různé služby na streamování videí. Samozřejmostí je dnes možnost připojit externí disk a přehrávat na něm uložené filmy. Některé televize nabízejí možnost programy nahrávat. Pro někoho hraje roli velikost úhlopříčky. Zde byste měli uvážit velikost vaší místnosti. Na televize s úhlopříčkou kolem 107 cm se má dívat asi ze tří metrů.

Dnes ale jsou v kurzu spíš panely s větší úhlopříčkou. Záleží ale také na kvalitě zraku. Čím člověk hůř vidí, tím větší obrazovku potřebuje. Pokud budete sledovat hodně sportu, je důležité, aby měla televize vyšší zobracovací frekvenci. Základní modely mají 100 Hz. Čím více, tím lépe. Stoupá spolu s tím ale i cena. Další impulsy pro zařizování obývacího pokoje můžete načerpat třeba v článku zde.

Petr Vlach | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Archeologové odkryli masový hrob křižáků. Mohl je pomoci pohřbít i sám Ludvík IX

Tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Nesprávným používáním se vrtáky ztupí až čtyřikrát rychleji. Nabrousit si je zvládnete i sami

Zavřít reklamu