Máte doma alergika? Pak určitě z pokojů odstraňte tyto věci

 Interier 
17. října 2018 11:32 / Veronika Prášilová
  0   0
📷
5 fotografií v galerii
Na alergie trpí i děti, zařiďte si proto vhodně svůj byt Shutterstock
Těžké závěsy, koberce s vysokým vlasem či záclony má ve své domácnosti mnoho z nás. Pokud máte ovšem ve své rodině alergika, měli byste právě tyto bytové doplňky z jejich blízkosti odstranit. Bývají totiž nejen místem nejčastějšího výskytu roztočů, ale také se v nich drží prach, tedy jeden z nejčastějších alergenů vůbec.

Není to tak dávno, co se útulnost domácnosti měřila podle toho, zda jsou v každém pokoji koberce a na stěnách visí krásné nařasené záclony. K tomu všemu vévodila každému pokoji ideálně kvetoucí a vonící rostlina. Dnešní trendy jsou však naštěstí jiné: vítězí především vzdušnost a jednoduchá elegance.

S koberci zameťte

Úplně nejhorší, co můžete alergikovi doma nechat, je koberec v každé místnosti. Skoro nikde jinde se nedrží tolik prachu a roztočů jako právě tady, a věřte, že nepomáhá ani pravidelné vysávání. Pro alergiky jsou zkrátka nejvhodnější takové podlahové krytiny, které zameteme či vysajeme, a poté ještě ideálně přetřeme vlhkým mopem. Dejte však pozor na to, aby vám třeba v lištách u zdí nezůstávala voda. Ta totiž může po čase začít plesnivět. Plíseň je totiž nejen další významný alergen, ale také původce mnoha dalších nemocí. 

Záclony někomu darujte

Stejný přístup byste měli zaujmout také v případě závěsů a záclon. Také v těchto doplňcích se velmi snadno drží prach, a pokud tkaniny nepereme minimálně jednou týdně, jsou zdrojem mnoha zdravotních potíží. A kýchání je jen minimum toho, co s alergiky prach udělá. Velmi často totiž přijdou na řadu zarudlé oči, rýma, zhoršení dýchání a v konečné fázi se obyčejná alergie může přehoupnout do astmatu.

Nikdy ne na sucho

Dbejte také na to, že při utírání prachu nesmíte používat suchý hadřík. Pokud jej totiž nenavlhčíte, hrozí, že se prach bude vířit a tudíž se snáz dostane ke sliznici nemocného. Odstraňte také ze svého bytu či domu takzvané lapače prachu, tedy různé ozdoby, dekorace, vázičky či sušené květiny, které máte na poličkách či ve skříňkách, kde na ně sedá prach.

To samé platí v případě, že máte doma línajícího domácího miláčka. Pokud máte jeho chlupy na podlaze ve větším množství, zvolte k jejich likvidaci vysavač s kartáčem, který nepoškrábe podlahy, a zároveň nebude shozenou srst rozprašovat do okolí. Stejně postupujte také při úklidu čalouněného nábytku: i tady se vysavač osvědčil na jedničku. A pokud za sebou nechcete při každém úklid tahat vysavač a dlouhou šňůru, máme pro vás tip, jak to vyřešit.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Felix Slováček po cévní mozkové příhodě září: Doktor mi nezakázal mi ani dobré jídlo, ani erotiku

Styl

Sexuální násilí má nejen psychické, ale také dlouhodobé fyzické dopady

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu