I sádrokarton unese těžkou polici. Jen musíte vědět, jak ji správně upevnit

 Interier 
13. října 2018 15:28 / Marie Popelková
  2   0
📷
4 fotografie v galerii
Sádrokarton unese větší zatížení, než se zdá Depositphotos
Máte doma sádrokartonové příčky a bojíte se na ně pověsit obraz nebo dokonce těžkou polici? Vaše obavy jsou zbytečné. Když víte jak, ukotvíte na sádrokarton i kuchyňskou linku s nádobím.

Sádrokarton má spoustu výhod od rychlé a jednoduché montáže přes suchý proces výstavby až po dobrou opracovatelnost a variabilitu. Jde v podstatě o vrstvu štukové sádry, která je z obou stran opláštěná kartonem. K dostání jsou tři základní typy sádrokartonu:

 • Bílé SDK desky - obyčejný druh vhodný pro suché prostory s relativní vlhkostí menší než 65 % při teplotě 20 °C bez protipožárních požadavků.
 • Zelené SDK desky - naimpregnované desky se zmenšenou nasákavostí jsou určeny do místností se zvýšenou vzdušnou vlhkostí (například koupelny, sprchy, umývárny).
 • Růžové SDK desky - využívají se pro konstrukce vyžadující požární odolnost stavby.

Přesto, že se na první pohled může zdát, že sádrokartonová zeď nic neudrží, není tomu tak. Jen je důležité vědět, jak při věšení obrazů či montování polic postupovat.

Jak pověsit obraz do sádrokartonu

S připevněním lehkých předmětů s těžištěm do 5 centimetrů od stěny si hravě poradíte. Stačí vám k tomu speciální háčky na obrazy, které se kotví hřebíky do zdi opláštěné aspoň jednou sádrokartonovou deskou tloušťky 12,5 mm. Podle počtu otvorů na háčku snadno poznáte, jak těžké předměty na něj můžete pověsit. Obrazový háček s jedním očkem pro hřebík má nosnost až 5 kilogramů, háček se dvěma hřebíky maximálně 10 kilogramů a háček se třemi připravenými otvory pro zatlučení tří hřebíků unese až 15 kilogramů. O tom, jak připravit sádrokarton na malování, jsme psali zde.

Jak připevnit poličku do sádrokartonu

Upevnění větších či těžších předmětů do sádrokartonové stěny nebo podhledu je o něco složitější. Pro zavěšení kuchyňských skříněk nebo poliček na knihy musíte mít hmoždinky do sádrokartonu nebo speciální kotvy, které vydrží potřebné zatížení. K dostání jsou hmoždinky plastové nebo kovové. Hmoždinky z plastu sice nemají takovou únosnost, ale na druhou stranu se dají rychle zasunout do předvrtaného otvoru. Větší břemena jsou schopny unést kovové hmoždinky, nicméně pro jejich instalaci je třeba mít speciální montážní kleště.

Druhy hmoždinek do sádrokartonu

Hmoždinka PD

 • Je vyrobena z plastu, unese až 15 kg.
 • Používá se do desek různé tloušťky.
 • Hmoždinka se při utahování šroubu rozevírá, čímž je zajištěno pevné spojení s deskou.
 • Protáčení hmoždinky zabraňují výstupky na jejím obvodu.

Rozpěrná hmoždinka HM

 • Je vyrobena z kovu, unese až 15 kg.
 • Kovová ramena hmoždinky se rozpínají na větší ploše, aby nedošlo k jejímu vytržení ze sádrokartonu.
 • Instaluje se pomocí kleští nebo aku šroubováku.

Sklopná hmoždinka KDH

 • Je vyrobena z kovu, unese největší možné zatížení až 25 kg.
 • Má velkou dosedací plochu, která dobře roznese zatížení na větší plochu.
 • Existuje ve verzi se závitem a matkou nebo s háčkem pro pověšení předmětů na strop.

Univerzální uzlovací hmoždinka UX

 • Je vyrobena z plastu, unese až 10 kg.
 • Snadné a rychlé řešení pro lehčí předměty.
 • Instalace do předem vyvrtaného a vyčištěného otvoru.

Hmoždinka GK/GKM

 • Je vyrobena z plastu nebo kovu, unese až 8 kg.
 • Hmoždinka využívá princip vrutu, zavrtává se přímo do sádrokartonu.
 • Plastová kotva se instaluje pomocí aplikačního nástavce, kovová verze si dokáže otvor předvrtat sama.

Jak do sádrokartonu ukotvit těžší předměty

Předmět, který chcete na sádrokarton upevnit, si přiložte ke zdi na požadované místo. Pomocí vodováhy si vyměřte přesnou horizontální polohu předmětu. Tužkou si zakreslete značky, kde budete vrtat otvory pro ukotvení předmětu do zdi. Na zakreslených značkách vyvrtejte vrtačkou otvory. Používejte vrtačku s ostrým vrtákem a vrtejte nižšími otáčkami bez příklepu. Vložte hmoždinku do děr. Každý druh hmoždinek do sádrokartonu má vlastní způsob uchycení do zdi, kterým je třeba se při montáži řídit. Vruty protáhněte všemi otvory na předmětu, zavěste a zkontrolujte rovinnost.

Tip: Stavíte-li novostavbu nebo rekonstruujete-li stávající bydlení s využitím sádrokartonových příček, zajistěte si lepší únosnost SDK desky ještě před ukončením stavby. V místech, kde budete chtít kotvit těžší předměty, umístěte podpůrnou nosnou konstrukci. Sádrokartonovou příčku můžete vyztužit dřevěnými prkny, nebo kovovými sádrokartonovými profily.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Pokud chcete zhubnout a posílit své zdraví, neměl by vaši pozornosti uniknout jeden druh čaje

Tech

Rozbitý ruský špionážní satelit spadl na americké území

Zavřít reklamu