Chcete mít perfektní kuchyň? Máme pro vás tipy, jak si ji správně zařídit

Dokonalá kuchyně by měla být nejenom hezká, ale hlavně praktická
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Interier 
20. října 2018 11:57 / Shutterstock
  5   0
Perfektní kuchyň by chtěla mít každá hospodyňka. Pokud vás čeká v nejbližší době vybírání nové kuchyně, máme pro vás několik rad, které se vám při jejím plánování budou určitě hodit.

Malá, velká, rohová, s ostrůvkem, dřevěná, lesklá, nebo úplně jiná? U kuchyňských linek je v dnešní době skutečně velký výběr nejenom tvarů, ale také barev. Především je to ale jedna z největších položek při zařizování nového bytu nebo domu. Proto je potřeba, aby vaše nová kuchyně byla nejenom hezká, ale především praktická. Jenom tak bude perfektní.

Plány v předstihu 

Kuchyň začněte plánovat skutečně v předstihu, a to kvůli rozmístění jednotlivých zásuvek, přívodu vody a také komínu k digestoři. Co se týče tvaru kuchyňské linky, ve starších zástavbách, kde jsou kuchyňskými prostory samostatné místnosti, se nejvíce uplatňuje rovný tvar anebo tvar L, kopírující stěny kuchyně, zatímco v novostavbách je často kuchyňský prostor integrovaný do plochy obývacího pokoje a zde se hojně využívají sestavy s ostrůvkovým uspořádáním, a to ve tvaru U anebo v rovnoběžných liniích.

Jak na zóny

Jedním z nejdůležitějších faktorů při plánování kuchyně je správná návaznost pracovišť – takzvaných zón. Ty jsou celkem tři, a to skladovací, mycí a vařící. Z hlediska ergonomie platí, že zóny skladování, mytí a vaření by měly tvořit trojúhelník, jehož obvod by neměl přesáhnout šest metrů. Přípravná zóna by se pak měla optimálně nacházet mezi mycím a varným centrem.

Pravák nebo levák?

Důležité také je, zda bude kuchyň určená pro praváky nebo leváky. Od té se odvíjí plánování zón. Pro praváky se začíná zleva, pro leváky zprava. Nejdále by měla být umístěna skladovací zóna. Ta zahrnuje všechny úložné prostory pro skladování potravin. Jde tedy o lednici, mrazák a potravinovou skříň. Na tuto zónu by měla navázat alespoň 90 cm dlouhá odkládací plocha.

Kam s myčkou

Mycí zóna, kterou tvoří dřez s odkapávačem a případnou myčkou, je vhodné situovat hned za první odkládací plochu. Zde můžete použít třeba oblíbený ostrůvek. Myslete na to, aby mezi ním a kuchyňskou linkou byl rozestup alespoň 120 cm. Jinak se může stát, že vám nepůjdou otevřít třeba dvířka myčky. Tu navíc nestavte ke stěně. V blízkosti dřezu se vám bude hodit odpadkový koš. Kolem mycího centra si pro odkládání naplánujte po obou stranách dalších 30 cm pracovní linky.

Varná deska s prostorem

Poslední zónu tvoří varná deska a trouba na pečení. Od dřezu by ji mělo dělit aspoň 80 cm kuchyňské linky. Na druhou stranu by varnou deskou neměla být kuchyňská linka zakončena. Pokud váháte nad typem varné desky, zda zvolit elektrickou nebo indukční, máme pro vás pár tipů, které by vám mohly usnadnit výběr. I pro vaši bezpečnost je dobré mít z každé její strany aspoň 30 cm místa. Budou se hodit ve chvíli, kdy budete potřebovat rychle odložit horký hrnec. Nad varnou desku nezapomeňte umístit silný odsavač par.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Archeologové odkryli masový hrob křižáků. Mohl je pomoci pohřbít i sám Ludvík IX

Tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Nesprávným používáním se vrtáky ztupí až čtyřikrát rychleji. Nabrousit si je zvládnete i sami

Zavřít reklamu