Čím nejlépe topit v krbu? Výběr dřeva nesmíte podcenit

 Interier 
04. prosince 2017 10:00 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
3 fotografie v galerii
Ne každé dřevo je vhodné pro topení v krbu Shutterstock
Ať máte doma sebelepší a sebedražší krb, nikdy nebude fungovat na plný výkon, když nebudete používat vhodné dřevo. Nejenže vám nebude teplo, ale navíc si i připlatíte a můžete si krb i zničit.

Jestliže jste si pořídili krbová kamna, je velmi pravděpodobné, že v nich přes zimu budete topit dřevem, nebo dřevěnými briketami. Podstatné ale je používat správné dřevo. Různá dřeva totiž mají rozdílné chemické složení, jinou vlhkost, a proto také jinak hoří a mají jinou výhřevnost.

Dřevo musí být suché

Vlhkost dřeva je velmi důležitým parametrem. Obecně platí zásada, že by se v krbových kamnech nemělo pálit dřevo, které nevysychalo alespoň dva roky. Nedostatečně suché dřevo má totiž podstatně nižší výhřevnost a navíc uvolňuje velké množství dýmu a dehtu. Plamenů se tudíž spíš nedočkáte a navíc si zanesete ohniště, znečistíte sklo a ucpete komín.

Pokud si dřevo sušíte sami, rozštípejte dřevo na malá polínka. Proschne vám důkladněji a rychleji. Skladujte ho na krytém a větraném místě, které je chráněno před deštěm a sněhem.

Každé dřevo jinak hoří

Nejlepší je vybírat z co nejtvrdších dřev. Mezi ně patří především dub, buk, jasan nebo habr a dřevo z ovocných stromů. Polena při hoření krásně sálají a navíc vytváří spoustu rozžhavených uhlíků, které následně vytápí místnost po dlouhé hodiny. Výhody topení v krbových kamnech z hlediska úspor si přečtěte v našem článku.

Výhřevnost dřeva

Druh dřeva určuje, jakou výhřevnost získáte. Čím je dřevo sušší, čím je jeho hustota vyšší a čím více pryskyřice obsahuje, tím je jeho výhřevnost vyšší.

Habr a ovocné stromy

Nejvyšší výhřevností se pyšní habr a další ovocné stromy, které mají velmi kvalitní a tvrdé dřevo. V kamnech nebo krbu krásně hoří sálavými plameny a zanechávají kouzelně světélkující uhlíky.

Buk a jasan

I přesto je nejvhodnější v krbu topit bukem či jasanem. Velmi rychle totiž vysychají a oheň s nimi rozděláte téměř okamžitě. Hoří živým ohněm se silnými plameny. Je však dobré uskladňovat je na krytém místě, protože velmi rychle zahnívají.

Dub

Dřevo z dubu je nejvíce používaným palivem. Hoří opravdu dlouho klidným ohněm, který zanechává krásné zářivé uhlíky. Je ideálním palivem pro kamna i klasické krby. První dva roky se skladuje nezakrytý, aby se z něj za pomoci deště uvolnily třísloviny. Poté se uskladní na další rok až dva na kryté místo, aby důkladně proschl.

Jehličnany

Sice uvolňují velké množství tepelné energie, ale hoří velmi rychle a jejich výhřevnost je nižší. Spotřeba tohoto dřeva je velmi vysoká. Obsahují velké množství pryskyřice, která ucpává komíny.

Co do krbu nepatří

Možná vás láká zatopit si rozštípaným nábytkem, který jste vyřadili a bylo líto vám ho vyhodit, protože s ním přeci můžete zatopit na chalupě. Na to raději zapomeňte. Chemicky ošetřené dřevo, lakovaná prkna, lepené desky či lisované dřevotřískové desky rychle znečišťují komín a spalováním navíc vznikají toxické látky a výpary. Do krbových kamen nepatří ani odpadky včetně plastů. Takto tedy raději ne.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu