Zazimování jezírka aneb připravujeme se na zimu

 Exterier 
19. září 2016 22:46 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Základem je však již zmiňované vyčištění, a to zejména od organických zbytků. Internet
Okrasné jezírko je prvkem, který pomáhá utvářet příjemný ráz celé zahrady. Je však potřeba ho správně připravit na zimu, aby i další sezónu mohlo těšit.
O zahradní jezírko pečujeme celou sezonu ale s postupným ochlazováním se v jezírku mění podmínky. Rostliny se zatahují do kořenů a metabolismus ryb se postupně zpomaluje a připravuje na zimní spánek. Pojďme si projít co je potřeba udělat pro úspěšné překonání zimy.

Zazimování jezírka vyžaduje v prvé řadě čištění, aby rostliny či ryby a další živočichové měli pro přečkání zimy ty nejpříhodnější podmínky. Pokud v něm není nic, co si dlouhodobě pěstujete, pak ho můžete na zimu kompletně vypustit. Je-li zahradní jezírko jen nádobou umístěnou nad zemí, pak je přenesení do teplejších míst nevyhnutelné.

Pokud klesne teplota na 12°C doporučujeme pomalu přestávat krmit, nebo pouze dodávat rybám potravu ve velmi malém množstvím s vysokým obsahem vlákniny, určených pro nižší teploty vody zahradního jezírka. Při teplotě vody klesne stabilně pod 8°C, doporučujeme přestat krmit úplně, protože při těchto teplotách nejsou ryby schopné přijímat potravu vzhledem k uzavírání trávicího ústrojí.

Dalším důležitým krokem je prevence proti napadanému listí. Pokud máte v blízkosti Vašeho zahradního jezírka velké listnaté stromy, doporučujeme po dobu padajícího listí zakrytí hladiny okrasného jezírka ochranou sítí určenou pro tyto účely.

Vodní rostliny jako např. domácí „voďanka žabí květ“ musí ve vodě zůstat, aby se mohla dále rozmnožovat. Většina ostatních plovoucích rostlin (vodní hyacint, babelka nebo tropické druhy kapradiny vodní) by měly být vyndány, aby se do jezírka nezanesla nadbytečná biomasa (zahnívajícími rostlinami). Stonky rostlin rostoucích na březích a v bažinách by měly být sestříhány, ale až na jaře. V zimě plní určitý druh „funkce komínu“ dutý rákos, zajišťující odvádění bahenních plynů. Vylovit síťkou zbytky rostlin, nebo jezírko alespoň zčásti vypustit, vyčistit a vodu znovu doplnit.

Zazimování jezírka - čerpadla


Zpravidla by měla být čerpadla a jiná mrazucitlivá technika odstavena, demontována a uskladněna při začínajících mrazech (vypustit vodu ze všech vývodů, přívodů). Čerpadlo by mělo být pečlivě vyčištěno zevnitř, zvenčí a mrazuvzdorně (v nádobě naplněné vodou) uskladněno. Těsnění tak zůstanou vlhká a případné zbytky nečistot nemohou zatvrdnout.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...